Ознака: Србија

Србија не е пречка за европската интеграција на Косово

Два дена пред одржувањето на Самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан во Софија, денеска во косовското Собрание се одржа трибина на...

Вучиќ ќе присуствува на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Софија

И покрај тоа што се уште нема официјална потврда кој ќе ја преставува Србија на Самитот на лидерите  на ЕУ, белградските медиуми највуваат дека...

Вучиќ: Сами си ставивме печат за Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, не се плаши од никакви санкции од Западот во процесот на решавањето на прашањето за Косово и Метохија. - За...

Парламентарна комисија за НАТО-бомбардирањето

Претседателката на Собранието на Србија, Маја Гојковиќ, е убедена дека со информацијата што се подготвува пред пратениците ќе биде докажано дека бомбардирањето на НАТО...

Гојковиќ: Ќе ги докажеме последиците од бомбардирањето на НАТО

Претседателката на српското Собрание Маја Гојковиќ денеска изјави дека очекува до крајот на неделата да заврши собраниската расправата и пратениците да ја усвојат одлуката...

Дачиќ ќе учествува на седницата на Советот за безбедност на ОН...

Српскиот министер за надворешни работи ќе ја претставува Србија на утрешната седница на Советот за безбедност на ОН. На седницата ќе биде разгледуван извештајот на...

СПЦ: Никој не смее да го подарува КиМ

Нашите државници не смеат никогаш да се согласат на отуѓување на Косово и Метохија затоа што она што ќе му се поклони некому тоа...

Белград се подготвува за завршната фаза за Косово

Политичките директори на моќните европски земји во САД ја дефинираат конечната понуда за спорот меѓу Србија и Косово Претставниците на САД, Германија, Италија, Франција и...

На автопатите во Србија ќе се вози со брзина до 130...

Српската Влада на денешната седница усвои Предлог-закон за измени и дополнувања на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, со кој се предвидува дозволената...

Астрономски цени на становите во Белград на вода

Најскапиот стан купен минатата недела во Србија се наоѓа во комплексот Белград на вода и за него се платени 697.000 евра, додека за најскапата...