Ознака: синдикати

Инфлацијата да биде основниот параметар за усогласување на платите, бараат синдикатите

Претставниците на синдикатите изјавија дека на денешната седница на Економско-социјалниот совет не е постигнат договор со Владата за методологијата за усогласување на платите. Предлогот...

Синдикатите со одделни протести, но со исти барања

Со барања за зголемени и достоинствени плати за работниците, пристојно работно време и почитување на колективните договори, денеска синдикатите ќе го одбележат Меѓународниот ден...

Минималната плата со мартовската исплата 20.175 денари, синдикатите бараат усогласување на...

Минималната плата што досега изнесуваше 18.000 денари од следниот месец ќе биде повисока за 2.175 денари и годинава бележи пораст од 12,55 проценти. Согласно...

Кратењето во администрацијата – штедење, префрлање на товарот или политичка одлука?

Владините препораки за намалување на расходите на буџетарите, но и низата различни информации, па потоа објаснувања, предизвикаа бурни реакции во јавноста. Синдикатите реагираат дека...

Министерството за финасии не е адресата за протести на синдикатите, ниту...

Во ребалансот го има она што е дефинирано. Не можеме да предвидиме работи кои не се дефинирани. Дека е ветено нешто, тоа не можам...

ССМ бара итна средба со Владата, во ребалансот не гледаат пари...

Потсетуваме дека во преговорите за нов Општ колективен договор за јавниот сектор беше прифатено дека линеарното зголемување на платите за најмалку 2806 денари ќе...

Битиќи: Не може со една алатка да се решаваат проблемите во...

Само сакам да се држиме до тоа што сме го договориле, порача вечерва вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во ТВ дебатата со синдикалните...

Синдикатите бараат ПЦР-тестовите да бидат на трошок на работодавецот

Мерката за вакцинирање на вработените важи за луѓето во јавните и приватните институции, изјави по средбата на претставниците на синдикатот, министерот за здравство, Венко...

Синдикатите од ЈСП на средба со Арсовска

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, денеска се сретна со претставници на трите репрезентативни синдикати на вработените во Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП). Како што се наведува...

Бислимовски со предлог: Проширување на листата на граѓани со субвенции или...

Проширување на листата на граѓани кои се опфатени со субвенции за енергетска сиромаштија со оние лица кои се погодени од здравствената криза е една...