Ознака: руски хакери

Сајтот на бугарското разузнавање нападнат од руски хакери

Руската хакерска група Килнет ја нападна веб-страницата на бугарската државна разузнавачка агенција (ДАР), објавија локалните медиуми. Случајот е од вчера попладне. Станува збор за хакерски...

Серија руски хакериски напади врз бугарската држава

Во Софија денеска се извршени серија хакерски напади врз веб-страниците на бугарската Влада и министерствата за внатрешни работи и за одбрана. Како што јави...

Руски хакери започнале нов напад на платформите на социјалните мрежи

Руски хакери почнаа нов напад врз социјалните мрежи на странски лидери, со голема кампања за дезинформации, чија цел е да го легитимизираат нападот над...

Гугл: Руски хакери нападнале мрежи на НАТО и на источноевропски воени...

Руски хакери неодамна се обиделе да ги пробијат безбедносните мрежи на НАТО и вооружените сили на одредени источноевропски земји, објави денеска Аналитичката група на...

Можна е да им се забрани на двајца руски хакери да...

Еквадорските обвинители би можеле да забранат излез од земјата на двајца Руси, за кои се сомневаат дека се хакери и оти се поврзани со...

ФБИ ги откри седуммината најбарани руски хакери

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) ги откри седуммината најбарани руски хакери откако шпиони на руската разузнавачка служба ГРУ, протерани од Холандија, ненамерно откриле имиња...