Ознака: Ролан Гарос

Швјонтек израмни рекорд на Селеш и на Енан

Ига Швјонтек, која ги следи Моника Селеш и Жастин Енан во книгата на рекорди како единствени тенисерки што освоиле три пехари по ред во...

Прв трофеј за Алкараз на Ролан Гарос

Шпанецот Карлос Алкараз попладнево го победи германскиот тенисер Александар Зверев во финалето на гранслем-турнирот Ролан Гарос со резултат 3-2 (6-3, 2-6, 5-7, 6-1 и...

Алкараз – Синер и Руд – Зверев во полуфиналето

Кај тенисерките, вчера во полуфиналето играа Швјотек против Гоф и Паолини против Русинката Андреева ТЕНИС - РОЛАН ГАРОС Германецот Александар Зверев беше последниот полуфиналист на машкиот...

Ѓоковиќ стана рекордер по бројот на победи на гранслем-турнирите

Србинот зад себе ги остави Роџер Федерер (369), Рафаел Надал (314), Џими Конорс (233)... ТЕНИС - РОЛАН ГАРОС Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ со победата во осминафиналето...

Ѓоковиќ се повлече од Ролан Гарос, Синер ќе го преземе првото...

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ се повлече од Ролан Гарос поради повреда на коленото, соопштија денеска организаторите на гранслем-турнирот во Париз. Српскиот тенисер вчера во...

Швјонтек е прва тенисерка што по 16 години ја одбрани титулата...

ТЕНИС - РОЛАН ГАРОС За Швјонтек ова е трета победа на Ролан Гарос, а вкупно четврти гранслем-трофеј Полската тенисерка и број еден на женската ВТА-листа, Ига...

Ѓоковиќ е во финалето на Ролан Гарос, грчеви го оневозможија Алкараз...

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Шпанецот Карлос Алкараз во полуфиналето на гранслем-турнирот Ролан Гарос со 3-1 во сетови (6-3, 5-7, 6-1 и 6-1)....

Како мечот Алкараз – Ѓоковиќ може да одлучи за светскиот број...

ТЕНИС Привлечниот полуфинален дуел на годинашниот тениски гранслем-турнир Ролан Гарос во Париз, помеѓу Карлос Алкараз и Новак Ѓоковиќ, ќе има и повеќе значење од пласман...

Зголемен наградниот фонд

ТЕНИС – РОЛАН ГАРОС Наградниот фонд за претстојниот Ролан Гарос е зголемен и ќе изнесува 49,6 милиони евра, што е за 12,3 отсто повеќе од...

Наградниот фонд на Ролан Гарос зголемен на 49,6 милиони евра

Наградниот фонд за овогодишниот Ролан Гарос ќе изнесува вкупно 49,6 милиони евра, што е за 12,3 отсто повеќе во однос на 2022, објави денеска...