Ознака: претстави

Поплавен Драмски театар, протекол покривот, претставите се откажуваат

Од Драмски театар во Скопје соопштуваат дека вечерашната претстава „Мојот маж“ се откажува. - Поради протекувањето на кровот над сцената и проток на вода во...

МНТ со две претстави на 42. „Скопско лето“

Македонскиот народен театар ќе учествува со две претстави на годинашното 42. „Скопско лето“. Станува збор за меѓународниот проект „Отело“ од Вилијам Шекспир, во режија...

Откриени претстави на елени стари меѓу 4.000 и 5.000 години

Археолозите проценуваат дека резбите се стари меѓу 4.000 и 5.000 години, што значи дека се од периодот што ги опфаќа неолитот и раното бронзено...

Две нови претстави во МНТ

На сцената на МНТ во тек се подготовките на две нови претстави. Првата, насловена „Само глас“, е од Нина Плавањац, во режија на Марјан...

Поради новите мерки поместен почетокот на неколку претстави во МНТ

Согласно одлуката на Владата на Република Северна Македонија, која беше донесена на ден 9 март 2021 година, а истата се однесува за воведување на...

Новосадската „Ана Каренина“ на Пројковски меѓу најдобрите пет претстави во...

Претставата „Ана Каренина“ премиерно изведена во Нови Сад, во режија на македонскиот театарски режисер Дејан Пројковски, е рангирана во најдобрите пет претстави во театарската...

Сто дена тишина

Речиси 100 дена забранети се јавните собирања, настаните, концертите, семинарите и конгресите. Сто дена забрана и неможност за работа на компаниите од оваа индустрија....

МРТВ со „Буре барут“ почнува емитување на циклус театарски претстави

Почнувајќи од денес, 13.4.2020 во 23.40 часот, МРТВ на првиот канал ќе започне со емитување на циклус од театарски претстави. Прва од низата ќе...

Уживајте во претставите на МНТ во вашите домови

Драга публико, бидејќи овие денови не можете да уживате во магијата на театарската игра, Македонскиот народен театар е секогаш тука за вас. Од утре...

Откажани претстави, концерти, изложби…

Националната галерија на Македонија информира дека со оглед на случувањата поврзани со потенцијалното ширење на коронавирусот и мерките на претпазливост, кои ги препорача Министерството...