Ознака: плејоф

Бостон се избори за шанса за историски пресврт

Во шестиот и крајно возбудлив меч, Бостон на гости го совлада Мајами со 104-103, со поени со звукот на сирената, израмни на 3-3 по...

Денвер прв финалист на Западот

Бостон славеше на гости против Филаделфија, со 95-86, во шестиот меч од полуфиналето на Истокот, и успеа да израмни на 3-3 КОШАРКА – НБА, ПЛЕЈОФ Кошаркарите...

Слукас МВП на петтите натпревари

На завршниот фајналфор се пласираа екипите на Олимпијакос, Монако, Барселона и на Реал КОШАРКА – ЕВРОЛИГА, ПЛЕЈОФ Кошаркарот на Олимпијакос, Костас Слукас, е прогласен за најкорисен...

Денвер и Филаделфија на чекор до конференциско финале

И двете екипи водат со 3-2 против Феникс, односно Бостон, и им е потребна уште една победа за конечен триумф во своите конференции КОШАРКА – НБА,...

Њујорк и Голден стејт пред елиминација

Тренерот на Мајами, Ерик Сполстра, ја оствари 103-та победа во плејофот, со што стана третиот тренер со исто толку триумфи во доигрувањето водејќи една...

Шампионот е пред елиминација?

КОШАРКА - НБА, ПЛЕЈОФ Првпат по сезоната 2013/2014, актуелниот шампион Голден стејт има два пораза во првата рунда од плејофот во кошаркарската НБА-лига. Тогаш серијата...

Од квалификантите победи остварија Мајами и ЛА лејкерс

КОШАРКА - НБА, ПЛЕЈОФ Кошаркарите на Лос Анџелес клиперс победија со 115-110 на гостувањето кај Феникс во првото коло од плејофот во НБА-лигата, а за...

Кари повреден го постигна третото најдобро издание во плејофот во кариерата

КОШАРКА - НБА, ФИНАЛЕ Стивен Кари постигна 43 поени и го предводеше Голден стејт до втората победа во финалето на кошаркарската НБА-лига, на мечевите со...

За МЗТ Скопје 16-то финале, а за Пелистер прво

КОШАРКА - ПРВА ЛИГА, ПЛЕЈОФ Кошаркарите на МЗТ Скопје и на Пелистер денеска во Скопје ја почнуваат финалната серија до три победи за шампионската титула...

Бостон израмни против Мајами

КОШАРКА - НБА, ПЛЕЈОФ Кошаркарите на Бостон го совладаа на свој терен Мајами со 102-82 во четвртиот натпревар во финалето на Источната конференција во НБА-лигата...