Ознака: Париз

Двајца убиени во нападот во Париз, ИД ја презеде одговорноста

Терористичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за нападот со нож денеска во предградие на Париз, во кој две лица беа убиени, а...

Еден убиен во напад со нож во Париз

Едно лице е убиено, а две се тешко повредени во напад со нож во предградие на Париз. Полицијата наведе дека „напаѓачот е неутрализиран“. Деталите од нападот...

Фотографскиот опус на Сабине Вајс во Париз

Во центарот „Жорж Помпиду“ во Париз во јуни е отворена изложбата „Сабине Вајс“, која ќе трае до 15 октомври. Хуманистичката фотографија што настанала во...

Томас или Фрум, кого ќе го избере Скај?

Томас и Фрум од Скај се на првите две позиции, пред Холанѓанецот Думулан, а главното прашање на неколку етапи до крајот е дали Скај...

Водечките Томас и Фрум се плукани и навредувани

Во неделата, пред почетокот на 15-та етапа, во градот Мијо, на југот на Франција, еден гледач направи гест кон Фрум како да си става...

Кинезите – мајстори на плагирањето

Во текст на професорот Бијунг-Хул Хан за кинескиот пристап кон „оригиналноста“ во уметноста се објаснува идејата или концептот дека копијата на изворно дело е...

Заложничка криза во Париз

Маж, кој тврди дека е вооружен, држи како заложници две лица во една канцеларија во центарот на Париз, соопшти попледнево француската полиција, нагласувајќи дека...

Награда за документарецот „Со љубов“ на Цветковски во Париз

Во амфитеатарот на „Иналко“ на Сорбона во Париз се одржа церемонијата на доделувањето на наградите со што се заокружи осмото издание на Фестивалот на...

Херојски спасувачки подвиг на парискиот „спајдермен“

Мамаду Гасама стана познат како „спајдермен од Париз“, како што го нарече градоначалничката на главниот град на Франција, Ан Идалго, откако тој се искачи...

Напаѓачот од Париз е чеченски џихадист?

Француските власти го идентификуваа напаѓачот што завчера во центарот на Париз со нож уби едно лица, а рани уште четири други. Станува збор за...