Ознака: Париз

Страхил M. Петровски со „Урбани еха“ во Париз

Во македонската амбасада во Париз вечерва уметникот Страхил M. Петровски ќе го презентира својот мултидисциплинарен проект „Урбани еха“, како резултат на неговиот резиденцијален престој...

Германија ќе игра за опстанок?

Во Париз, во меч од фудбалската Лига на нации, лига А, светскиот првак Франција ја совлада Германија (2-1), која го доживеа шестиот пораз годинава,...

„Пежо“ се претстави со три светски премиери во Париз

Денес, на официјалното отворање на Интернационалниот саем за автомобили во Париз „Пежо“ се претстави со три светски премиери! Заедно со новиот „PEUGEOT 508 SW“, на сечие...

Луксуз и иновација на саемот за автомобили во Париз

Најпознатите произведувачи на возила ги изложија најновите модели на саемот за автомобили „Париз мотор шоу“ во главниот град на Франција.

Модната елита собрана во „градот на светлината“

Елитата на модниот свет е собрана во Париз за тамошната модна недела, од која се прикажани најинтересните фотографии.

Во Париз и во Брисел денеска „Ден без автомобили“

Улиците на Париз и Брисел денеска се затворени за автомобили и моторцикли по повод четвртиот по ред „Ден без автомобили“. Во Париз денеска од 11...

Париз супериорен на првиот меч

Ракометарките на Металург го загубија првиот дуел со француски Иси Париз со високи 15-31, па затоа синоќешната реванш-средба, од двомечот од првото квалификациско коло...

Загрозена колепката на слободата, братството и на еднаквоста

Злосторствата од омраза против муслиманското население во Франција, кое е помеѓу 6 и 10 милиони, драматично се зголемија од 2016 до 2017 година. Исто...

Солистички концерт на Ева Богоевска во Американската катедрала во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска денеска ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса специјализирана за настапи на класична музика. Таа...

Македонската виолинистка Ева Богоевска настапува во Париз

Македонската виолинистка Ева Богоевска на 2 септември ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз, која е реномирана адреса, специјализирана за настапи на...