Ознака: „Охридско лето“

Двојно поголема посета на „Охридско лето“, особено од странската публика

Драмскиот театар од Белград го затвори 63. „Охридско лето“ Извонредната театарска претстава „Лагата“ од Флоријан Зелер, во режија на Никола Љуца, а во изведба на...

Претстава што силно удира по деликатни места на општеството

„Декамерон“ на „Охридско лето“ Драмската програма на годинешното 63-то издание на фестивалот „Охридско лето“ продолжи со изведбата на поставката на претставата „Декамерон“ на Џовани Бокачо,...

Во „Света Софија“ концерт на светскиот виртуоз на уд, Џозеф Тавадрос

Водечкиот светски виртуоз на инструментот уд, Џозеф Тавадрос, вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе одржи концерт во рамки на музичката програма...

„Сергеј е многу глупав“ вечерва на драмскиот репертоар на „Охридско лето“

Драмскиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со театарската претстава „Сергеј е многу глупав“ од Димитри Данилов, во режија на Дејана Николовска, а...

Добротворен концерт на „Франк Дупре трио“ на „Охридско лето“

Вечер што долго ќе се памети на „Охридско лето“ приредија членовите на германското трио „Франк Дупре трио“, пијанистот Франк Дупре, Јакоб Круп на контрабас...

Виртуозност во изведбите со „Пијано трио“ на „Охридско лето“

Музичкиот репертоар на фестивалот „Охридско лето“ завчеравечер продолжи со концерт посветен на истакнатиот македонски уметник, флејтистот Илија Зимбо. Во негова чест тројцата етаблирани музичари,...

„Госпоѓиците од Авињон“ на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ за публиката ја донесе балетската претстава „Госпоѓиците од Авињон“ на Националната опера и балет. Во извонредниот амбиент на Долни Сарај, балетот...

Оперската дива Анџела Георгиу го отвори „Охридско лето“

На Античкиот театар во Охрид, во присуство на многубројни домашни гости и гости од странство, свечено беше отворено 63. издание на најреномираната музичко-сценска манифестација...

Со гала концерт на оперската дива Ангела Георгиу отворено „Охридско лето“

Со најпознатите арии на Пучини, Верди, Прокофјев, Брамс... во изведба на светската оперска дива Ангела Георгиу, придружувана од симфонискиот оркестар на Националната опера и...

Пристигна светски познатата сопранистка Анџела Георгиу

Вечерва се отвора „Охридско лето“ Античкиот театар вечерва, во 21 часот, ќе блесне со гламурозниот настап на светски познатата сопранистка Анџела Георгиу, која ќе го...