Ознака: Охридско лето

Камерниот мешан хор „Св. Климент Охридски“ со целовечерен концерт на „Охридско...

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва со концерт на Камерниот мешан хор „Св.Климент Охридски“ при соборниот храм „Св. Климент Охридски“ - Скопје. Концертот...

Промоција на циклусот од осум книги „Димитрије Бужаровски – творештво и...

Факултетот за музичка уметност - Скопје во соработка со НУ „Охридско лето“ организираат промоција на циклусот од осум книги „Димитрије Бужаровски – творештво и...

„Охридско лето“ денеска слави 62 години успешно постоење

Четврти август, денот кога започна „Охридско лето“, денот кога и се поклонуваме на оперската дива Ана Липша Тофовиќ, го славиме со огромна возбуда но...

Инспиративна вечер со уметниците Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ

Инспиративен концерт со внимателно избран репертоар претежно со транскрипции имаа вчеравечер унгарскиот флејтист Јанош Балинт и српскиот пијанист Владимир Милошевиќ. Тие настапија на концертниот подиум...

Фестивалската публика уживаше во изведбата на триото „Инсендио“

Одличен концерт приреди вчеравечер триото „Инсендио“ од Чешка на фестивалот „Охридско лето“. Младите и шармантни членови на овој музички состав, пијанистката Каролина Франтишова, виолинистот...

Концерт за флејта и пијано со Јанош Балинт и Владимир Милошевиќ

Во катедралната црква „Света Софија“ вечерва од 21 часот ќе настапат флејтистот Јанош Балинт од Унгарија и пијанистот Владимир Милошевиќ од Србија. На концертот...

Шекпировата „Кротењето на опаката“ со украинските актери ја отвора интернационалната драмска...

Театарската претстава „Кротењето на опаката“ од Вилијам Шекспир, во режија на Викторија Шевченко, а во изведба на Киевски академски регионален музички и драмски театар...

Креативен вознес на младите уметници од Музичката младина на Македонија

Младешки дух, висок ентузијазам и професионалност го красеше синоќешниот концерт што го одржа камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија „Саша Николовски-Ѓумар“ изведувајќи класична...

Италијанска вечер на „Охридско лето“ со сопранот Дариа Масиеро и пијанистот...

Традиционалната Италијанска вечер на фестивалот „Охридско лето“ вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“ ќе донесе концерт на сопранот Дариа Масиеро и пијанистот . Дариа...

Композиции за четирирачно пијано одекнуваа во акустичната „Света Софија“

Пијанистот со врвни професионални перформанси и изразена индивидуалност, Кристијан Каровски, вчеравечер го збогати репертоарот на 62-то „Охридско лето“ заедно со неговата колешка и студентка...