Ознака: Охридско лето

Валентина Лисица – пијанистка со впечатлива интерпретација и страсен темперамент

Впчеатлива интерпретација на дела од класичната музика имаше вчеравечер украинско- американската пијанистка Валентина Лисица која одржа концерт во црквата „Света Софија“ како дел од...

Концерт за виола и пијано на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва во црквата „Света Софија“ од 21 часот со концерт на виолистот Тимоти Ридаут од Велика Британија...

Триото „Лиристи“ ја донесе старата грчка лира на „Охридско лето“

Прекрасните звуци на античката лира вчеравечер прозвучија во катедралната црква „Света Софија“ со триото LEΣ LYRISTEΣ (Лиристи) кое музицираше на „Охридско лето“. Настапија Софија...

„Балкан Бордело“ – епска приказна за лудилото на времето во кое...

Во рамки на драмската програма на „Охридско лето“ вчеравечер во Центарот за култура „Григор Прличев“ се одигра театарската претстава „Балкан Бордело“ од Јетон Незирај,...

Големата пијанистичка ѕвезда Валентина Лисица вечерва на „Охридско лето“

Музичката програма на 62-то „Охридско лето“ продолжува вечерва од 21 часот во црквата „Света Софија“со концерт на големата украинско-американска пијанистка Валентина Лисица. Многумина ја сметаат Лисица...

Емотивни бранувања на „Охридско лето“ со Шломо Минц

Емотивни бранувања кај публиката која е љубител на класичната музика предизвика синоќешниот концерт на американско-израелскиот виртуоз на виолина Шломо Минц кој се одржа во...

Временските прогнози ја селат претставата „Балкан Бордело“ во Центарот за култура...

Поради метеоролошките најави за неповолни временски услови и за врнежи од дожд, Театарска претстава „Балкан Бордело“ од Јетон Незирај, во режија на Бљерта Незирај ќе...

Грчка вечер на „Охридско лето“ со звуците на лира

Традиционалната Грчка вечер на 62-то „Охридско лето“ вечерва од 20 часот во црквата „Света Софија“ ќе го донесе триото „LEΣ LYRISTEΣ“. Ова трио го...

Американска вечер на „Охридско лето“ со виолинистот Шломо Минц

Еден од најдобрите виолинисти на денешницата, Шломо Минц вечерва ќе се претстави пред публиката на „Охридско лето“ во рамките на Американската вечер на фестивалот...

Бура од емоции со Лука Дебарг

Безвременското музичко патување што го приреди виртуозниот пијанист Лука Дебарг од Франција предизвика бура од емоции кај фестивалската публика на „Охридско лето“ која вчеравечер...