Ознака: он

Дачиќ ќе учествува на седницата на Советот за безбедност на ОН...

Српскиот министер за надворешни работи ќе ја претставува Србија на утрешната седница на Советот за безбедност на ОН. На седницата ќе биде разгледуван извештајот на...

Кинески милијардер осуден на казна затвор, поткупувал претставници на ОН

Казна затвор од четири години поради подмитување на претставници на Обединетите нации(ОН) му е изречена денеска на кинескиот милијардер Инг Лап Синг. Казната му ја...

Генералниот секретар на ОН побара итен прекин на непријателските активности на...

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара „итен прекин на сите непријателски активности и провокации, за да се избегне нов конфликт" на Блискиот Исток...

Гутереш ги повика преостанатите земји потписнички да се придржуваат до договорот...

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш изјави дека е многу загрижен поради одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, Вашингтон да се повлече од...

ОН: Во бомбардирањето во Авганистан настрадаа деца

Мисијата на Обединети нации во Авганистан соопшти дека 30 деца биле меѓу жртвите при минатомесечниот воздушен напад на авганистанската авијација. Авганистански официјални лица тврдат дека...

Израел се откажа од борбата за непостојан член во Советот за...

Израел се повлече од трката за непостојан член на Советот за безбедност на ОН со мандат од две години, почнувајќи од 1 јануари 2019...

Гутереш загрижен поради влошувањето на односите меѓу Белград и Приштина

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во тримесечниот извештај за Косово наведува дека е „загрижен“ поради знаците на влошување на односите меѓу Белград и...

ОН: Расте бројот на пријави за сексуално злоставување и експлоатација

Организацијата на Обединетите нации(ООН) во првите три месеца годинава примила 54 пријави за сексуално злоставување и експлоатација. Пријавите се однесуваат на целиот систем на...

Мун: ОН да помогне за проверки на Северна Кореја

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин побара денеска од ОН да помогнат во проверките за планираното затворање на севернокорејскиот полигон за нуклеарни тестови. Мун барањето го упатил...

Втора Национална конференција на Македонскиот модел на ОН

Во организација на Коалицијата на младински организации СЕГА денеска во Скопје се одржа седмата Национална конференција на Македонскиот модел на Обединети Нации. На конференцијата учествуваат...