Ознака: ограничено движење

Портпаролката на Навални осудена на година и половина ограничено движење

Руското судство ја осуди портпаролката на рускиот опозиционер, Алексеј Навални – Кира Јармиш, на година и пол ограничено движење за организирање протести за време...

Дозволи за движење за лицата со попреченост со придружник

Владата на денешната седница на предлог на Министерството за здравство и Министерството за труд и социјална политика дозволи посебен режим на движење за лицата...

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се...

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5 часот. Улиците се празни, а...

Чулев: Првата ноќ со полициски час генерално се почитуваа мерките за...

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев ќе побара ново заострување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. Тој извести дека по првата...

Пендаровски: И без вонредна состојба може да се ограничи движењето на...

Владата може и без да прогласи вонредна состојба да го ограничи движењето на граѓаните од една во друга општина, рече претседателот Пендаровски, според кого,...

Укината забраната за движење во шуми и шумски подрачја

Укината е забраната за движење во шуми и шумски подрачја што беше во сила од 29-ти минатиот месец поради појавата на голем број пожари. Министерството...