Ознака: Милано

Манчестер му се придружи на Милано

Манчестер стана вториот град што има два клуба европски прваци во фудбал, откако во саботата трофејот го освои Манчестер сити, а претходно трипати славеше...

Густ чад и автомобили во пламен по експлозија во Милано

Силна експлозија го погоди центарот на италијанскиот град Милано, објави новинскиот канал „Скај ТГ 24“. Најмалку пет автомобили и четири мопеди се запалени, а пожарот...

Еден мртов и четворица ранети во напад со нож во супермаркет...

Едно лице загина, а најмалку четири други се повредени, од кои дел и потешко, во напад со нож во супермаркет во Милано, во северна...

Скулпторот Жарко Башески ќе изложува во Милано

Македонскиот скулптор Жарко Башески ќе претстави две свои дела на интернационалната концептуална изложба која ќе се одржи во Кралската палата во Милано под насловот...

Приватен авион удри во деловна зграда во Милано

Најмалку осум луѓе загинаа во авионска несреќа, што денеска се случи во италијанскиот град Милано. Несреќата се случила кога мал авион удрил во празна...

Седум торнада го погодија северниот дел на Италија

Седум торнада го погодија северниот дел на Италија, а големата бура донесе поплави околу градовите Милано и Торино. Според веб-страницата Миланотудеј.ит, природните катастрофи не повредиле...

Во Милано претставен воз-болница за транспорт на пациенти во критична состојба

Во Милано е претставен болнички воз со осум вагони, кој е специјално направен и опремен за нега на пациенти во итни ситуации, пишува весникот...

Милано забрани пушење на јавни места на отворено

Милано е првиот град во Италија што забрани пушење на многу јавни места на отворено како паркови, стадиони, автобуски постојки па дури и на...

Филмски грабеж во Милано, разбојници влегле во банка низ канализација

Вооружена банда утрово упаднала во банка во Милано преку канализационата мрежа и украла 20 лични сефови, а потоа избегала на ист начин. Внимателно испланираната операција...

Вирус меѓу музичарите во миланска „Скала“, затворени два театри

Според весникот „Ил Фато Котидијано“, 21 музичар на познатиот милански театар „Ла Скала“ биле заразени со коронавирус, а инфекцијата се шири и меѓу уметниците...