Ознака: маск

Маск преку твит го исмева Зеленски

Сопственикот на Тесла и платформата Икс (Твитер), Илон Маск денеска објави твит со кој го исмева украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговото барање помош. Маск...

Ердоган и Маск разговарале за отворање на фабрика Тесла во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на состанокот во Њујорк го повика сопственикот на компанијата Тесла, Илон Маск да отвори фабрика за...

Платформата „Икс“ ќе ги отстрани насловите од новинарските вести

Платформата „Икс“ (Твитер) ќе ги отстрани насловите од новинарските написи, бидејќи нејзиниот сопственик Илон Маск сака да ги мотивира новинарите да објавуваат статии директно...

Илон Маск ја врати титулата најбогат човек на светот

Американскиот мултимилијардер Илон Маск повторно ја врати титулата најбогат човек на светот, објави „Форбс“. Маск се искачи на првото место благодарение на зголемувањето на...

Илон Маск го ограничи бројот на твитови што можете да ги...

На социјалната мрежа „Твитер“, како што беше најавено во текот на претходните денови, дојде до нова промена - ограничен е бројот на твитови што...

Компанијата на Маск доби одобрение да тестира мозочни чипови на...

Компанијата „Неуралинк“, која е во сопственост на мултимилијардерот Илон Маск, објави дека добила одобрение за тестирање мозочни чипови на луѓе. Одобрувањето го даде Управата за...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција,...

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот ГПТ-4, во отворено писмо...

Илон Маск повторно најбогат во светот

Според индексот на милијардери на „Блумберг“, шефот на „Тесла“ и „Твитер“, Илон Маск, се врати на врвот на листата на најбогати луѓе во светот,...

Маск ја укина суспензијата и им ги врати налозите на Твитер...

Сопственикот на социјалната мрежа Твитер, Илон Маск објави дека ја укинува суспензијата и ги враќа налозите на американските новинари на социјалната мрежа. „Луѓето зборуваа. На...

Маск би го поддржал Рон де Сантис на изборите во САД...

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека ќе го поддржи гувернерот на Флорида, републиканецот Рон де Сантис на претседателските избори во 2024 година, доколку се...