Ознака: маск

Маск денес ќе го претстави својот модел на вештачка интелигенција

Американскиот милијардер Илон Маск објави дека денес неговата стартап компанија за вештачка интелигенција (AI) „xAI“ ќе го претстави својот прв модел на вештачка интелигенција...

Израел нема да дозволи Старлинк во Газа: „Можеби Маск би бил...

Израел соопшти дека ќе ја спречи употребата на сателитскиот комуникациски систем Старлинк во Газа, по понудата на технолошкиот милијардер Илон Маск. Маск тврди дека Старлинк...

Маск тврди дека Старлинк може да ја врати комуникацијата со хуманитарните...

Технолошкиот милијардер Илон Маск вели дека сателитскиот комуникациски систем Старлинк на Спејс Икс може да помогне во обновувањето на комуникациите во Газа кои беа...

Маск преку твит го исмева Зеленски

Сопственикот на Тесла и платформата Икс (Твитер), Илон Маск денеска објави твит со кој го исмева украинскиот претседател Володимир Зеленски и неговото барање помош. Маск...

Ердоган и Маск разговарале за отворање на фабрика Тесла во Турција

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска за време на состанокот во Њујорк го повика сопственикот на компанијата Тесла, Илон Маск да отвори фабрика за...

Платформата „Икс“ ќе ги отстрани насловите од новинарските вести

Платформата „Икс“ (Твитер) ќе ги отстрани насловите од новинарските написи, бидејќи нејзиниот сопственик Илон Маск сака да ги мотивира новинарите да објавуваат статии директно...

Илон Маск ја врати титулата најбогат човек на светот

Американскиот мултимилијардер Илон Маск повторно ја врати титулата најбогат човек на светот, објави „Форбс“. Маск се искачи на првото место благодарение на зголемувањето на...

Илон Маск го ограничи бројот на твитови што можете да ги...

На социјалната мрежа „Твитер“, како што беше најавено во текот на претходните денови, дојде до нова промена - ограничен е бројот на твитови што...

Компанијата на Маск доби одобрение да тестира мозочни чипови на...

Компанијата „Неуралинк“, која е во сопственост на мултимилијардерот Илон Маск, објави дека добила одобрение за тестирање мозочни чипови на луѓе. Одобрувањето го даде Управата за...

Маск и група експерти бараат пауза во развојот на вештачката интелигенција,...

Илон Маск и група експерти за вештачка интелигенција повикуваат на шестмесечна пауза во развојот на системи помоќни од неодамна лансираниот ГПТ-4, во отворено писмо...