Ознака: Македонска ракометна репрезентација

Македонските ракометари поразени од Франција на отворањето на Европското првенство

Македонската машка ракометна репрезентација загуби вечерва во Дизелдорф од Франција со 39:29 на отворањето на 16. Европско првенство чиј домаќин до 28 јануари ќе...

Македонските ракометари пристигнаа во Германија

Македонската ракометна репрезентација денес пристигнаа во Германија каде ќе го има своето осмо учество на Европско првенство. Селекторот Кирил Лазаров претстојниот шампионат го гледа како...

Дуелот на македонските ракометари со Франција го отвора ЕУРО2024

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска го одреди распоредот и локациите на кои ќе се игра ЕУРО2024 кое ќе биде отворено со дуелот меѓу македонската...

Триумф за македонските ракометари на гостувањето во Луксембург

Македонската ракометна репрезентација забележа многу важна победа вечерва на гостувањето кај Луксембург со 28:23. Ова беше претпоследниот натпревар за „црвено-жолтите“ во квалификациите за Европското...

Прв пораз за македонските ракометари во квалификациите за ЕП 2024

Македонската ракометна репрезентација вечерва загуби од Португалија со 23:29 (11:14 полувреме). Поразот во Спортскиот центар „Борис Трајковски“ за избраниците на селекторот Кирил Лазаров е прв...

Убедлива победа за македонските ракометари против Луксембург на стартот на квалификациите...

Македонската ракометна репрезентација вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје забележа убедлива победа над Луксембург со 38:24 (18:7 полувреме) во првото коло од квалификациите...

Македонските ракометари ќе играат во полуфиналето на Медитеранските игри

Македонската машка ракометна репрезентација се пласира во полуфиналето на Медитеранските игри во Алжир. Ова е епилогот по вечерашниот последен натпревар од Б-групата во кој...

Магдинчев: Младите се покажаа во отсуство на Лазаров, имаме одлична база...

Штета што Кирил Лазаров се повреди во очи на Европското првенство и нема да може да игра, но во негово отсуство, младите играчи ја...

Македонските ракометари против Данска, Швајцарија и Финска на патот до ЕП...

Македонската ракометна репрезентација доби тешка група во квалификациите за Европското првенство во 2022 година во Унгарија и Словачка, откако во нашата група се светскиот...