Ознака: Косово

Марко Ѓуриќ: Србите ќе ја формираат ЗСО во Косово

Марко Ѓуриќ, директорот на српската канцеларија за КиМ денеска изјави дека Србите на Косово нема да отстапат од формирањето на Заедницата на српски општини...

Нови тензии на Косово: Ако се формира ЗСО ќе има апсења

По одлуката на Српска листа да излезе од Владата и да формираат Заедница на српски општини (ЗСО) од Приштина пристигна предупредување за апсење. Косовскиот министер...

ОБСЕ загрижени за безбедноста на новинарите во Косово

Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Арлем Дезир и шефот на мисијата на ОБСЕ во Приштина, Јан Брату изразија длабока загриженост за безбедноста...

Могерини: Тоа што се случи на Косово не смее да се...

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, за време на состанокот со српскиот претседател Александар Вучиќ, рече дека вчерашните настани...

Ѓуриќ депортиран во Србија, Српска листа излегува од косовската влада

Директорот на српската владина канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ синоќа беше депортиран во Србија, каде во Куршумлија му е укажана лекарска помош. По разговорот на...

Вучиќ: Апсењето во Митровица е чин на безумност и брутална провокација

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово е брутална провокација, акт на лудило и најтежок кривичен акт,...

Специјалци распоредени на преминот Јариње на Косово

Припадници на специјалната полиција се распоредени на преминот Јариње, јавија косовски медиуми. Според „Коха“, околу 200 припадници на специјалната единица се во северниот дел...

Додик ја обнови идејата за сопствена војска на РС

Република Српска може да има своја војска, но проблем се двојните аршини на меѓународната заедница, која ја форсира идејата за војска на Косово, сметаат...

Самоопределување повторно фрли димна бомба

Солзавецот беше активиран кога во собраниската сала влезе пратеникот на Српската листа, Адем Хоџај, со што беше доволно да се изгласа законот за демаркација...

Вучиќ: Нека размислат дали сакаат компромис или понижување на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека Србија секогаш е подготвена за разговор и компромис со цел решавање на косовскиот проблем, но оти не...