Ознака: Косово

Марко Ѓуриќ се враќа на Косово 12 дена по апсењето

Директорот на српската владина Канцеларија за КиМ, Марко Ѓуриќ, кој пред 12 дена беше приведен и депортиран од Косово, денеска ќе замине повторно за...

Косовски министер и пратеници меѓу обвинетите во „Пронто“

Специјалното обвинителство на Косово подигна обвиненија против 11 луѓе на високи позиции меѓу кои и министер и повеќе пратеници осомничени за непочитување на рамноправниот...

Србија и САД не се согласуваат за Косово, но дијалогот треба...

Претседателот и премиерката на Србија, Александар Вучиќ и Ана Брнабиќ денеска во Белград на одвоени средби го примија вршителот на должност заменик-помошникот државен секретар...

Пацоли: Работиме на заедница на српски општини

Косовскиот министер за надворешни работи, Беџет Пацоли, изјави за „Блиц“ дека косовската влада работи на формирање заедница на српски општини, но не може да...

Харадинај без стабилно мнозинство

Нови вонредни парламентарни избори на Косово се неизбежни по најновите настани и по повлекувањето на поддршката на актуелната влада од пратениците од Српската листа,...

Вучиќ го очекуваат „најважните разговори за Косово“

Од 10 до 20 април во Европа и во светот ќе ги водам „некои од најважните разговори за прашањето на Косово“, изјави денеска српскиот...

Харадинај му порача на Ердоган да не се меша во внатрешните...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај во интервју за Гласот на Америка вели дека не ги разбира реакциите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган кон него,...

Вучиќ: Од 10 до 20 април ќе ги водам најважните разговори...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека од 10 до 20 април во Европа и светот ќе ги води, како што рече, некои од...

Вучиќ е против „замрзнат конфликт“ со Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, е против идејата за „замрзнат конфликт“ за прашањето на Косово и Метохија, иако таа е најреална опција, на Србија...

САД издаде предупредување за Косово, постои можност за терористички напад

Американската амбасада на Косово ги предупредува своите граѓани на зголемен ризик од терористички напад во Косово, особено за време на велигденските празници. -Американските државјани треба...