Ознака: конфликтот

Туризмот на Блискиот Исток се бори за опстанок

Туризмот игра важна улога во економиите на земјите како Египет, Јордан и Либан. Но резервациите за посетители се намалуваат поради стравувањата околу блискиот конфликт...

Две држави како решение за конфликтот на Блискиот Исток

Од колумната на кралот на Јордан, Абдула Втори бин ал Хусеин, за „Вашингтон пост“: Повеќе од еден месец, војната во Газа го дели светот, со...

Религиозната заднина на конфликтот околу Ерусалим

Суштината на целиот проблем е во тоа што за да можат Евреите навистина да го обноват Соломоновиот храм, треба да ги урнат џамијата „Ал...

Претстојната инвазија на Газа ќе предизвика хуманитарна, морална и стратегиска...

Сега, кога ја покажа својата симпатија кон Израел, Вашингтон мора да упати барање од неговиот сојузник Израел целосно да ги почитува законите на војната....

Непознаниците зад конфликтот во Косово

Она што е неспорно е дека оваа несреќна оружена акција на Косово не му оди во прилог на Александар Вучиќ. Курти сега има оправдување...

Традиционалното тешко војување се врати во Европа со конфликтот во...

Идеите дека идните конфликти би биле економски или би се воделе во сајбер-просторот се покажаа како преуранети Борис Џонсон беше тој што изјави во ноември...

Денеска се навршува една година од конфликтот во Украина

Војната во Украина не е завршена. Уште повеќе, нема опипливи индикатори како таа ќе се движи, ќе ескалира или деескалира, како и кога ќе...

На зелената маса има место за сите засегнати страни

Западните аналитичари се согласуваат дека „управувањето со оваа криза станува сè потешко и ризично“ и дека е јасно дека „ наскоро мора да се...

ЦИА и ДИА со една безбедносна процена, а разузнавачката агенција на...

Разногласие кај разузнавачките служби на САД пред конфликтот во Украина Како што пренесуваат неколку релевантни американски медиуми, еден дел од разузнавачката заедница на САД „здраво“...

Што ќе се случи откога ќе заврши конфликтот?

Доколку победи сценариото Украина да потпадне под контрола на Кремљ, тогаш тоа би ја трансформирала цела Европа, велат Лилјана Фикс и Мајкл Кимиџ за...