Фото: ЕПА

Од колумната на кралот на Јордан, Абдула Втори бин ал Хусеин, за „Вашингтон пост“:

Повеќе од еден месец, војната во Газа го дели светот, со продлабочувањето на поделбата влошена од интензивните емоции. Два наратива, палестински и израелски, ги спротивставија демонстрантите, медиумите, религиите, народите и регионите еден против друг. Во тој процес, моралната јасност што треба и мора да ја споделиме за основните човечки вредности се претвори во морална конфузија. Значи, да почнеме со некоја основна реалност. Факт е дека илјадниците жртви низ Израел, Газа и Западниот Брег беа претежно цивили. На 7 октомври, Израел беше ранет и длабоко трауматизиран од убиствата на повеќе од 1.000 Израелци, вклучувајќи жени и деца, извршени од страна на Хамас. Оттогаш, повеќе од 11.000 Палестинци беа убиени од неселективното израелско гранатирање на Газа. Илјадници деца лежат мртви во урнатините на уништените куќи, училишта и болници во Газа. Во име на нашата заедничка хуманост, како може да се прифатат вакви брутални дејства и убиства?
Денешното човечко страдање и глобалните тензии нè поттикнуваат да се придржуваме до нормите на човештвото, пред да дојдеме до морална точка на прекршување за сите, пишува кралот на Јордан, Абдула Втори бин ал Хусеин во неговата колумна што е објавена во „Вашингтон пост“.
Лидерите насекаде имаат одговорност да се соочат со целосната реалност на оваа криза, колку и да е грда. Само со прицврстување на конкретните факти што нè доведоа до оваа точка, ќе можеме да го промениме сè поопасниот правец во кој се движи нашиот свет.
Признавање на нашата должност, продолжува тој, не е само да спроведеме хуманитарна интервенција и да ставиме крај на оваа страшна војна, туку и да признаеме дека сегашниот пат не е пат до победа за никого – и дефинитивно не е пат воден од морална јасност.
– Не можам, а да не верувам дека Палестинците и Израелците ги сакаат истите работи. Тие не се чудовишта, не ги негуваат бедата и смртта. Како и Израелците, и Палестинците имаат право на живот со достоинство, безбедност и почит, во независна, суверена и одржлива држава – нагласува кралот на Јордан Абдула Втори бин ал Хусеин.
Во текстот објавен во „Вашингтон пост“, кралот на Јордан сепак се осврнува на минатото, во кое, како што посочува тој, речиси 20 години, унилатералните дејства на Израел го поткопуваа мировниот процес и го прекршија договорот од Осло, кој ветуваше решение со две држави за мир и безбедност за двете страни. Наместо тоа, чекор по чекор, и спротивно на меѓународното право, палестинските територии се поделени на мали изолирани енклави. Израел тројно ги зголеми своите „населби“ на просторот што со постигнатите договори ќе бидат дел од палестинската држава. Ерусалимците се протерани од своите домови. Муслиманските и христијанските свети места беа нападнати и верниците беа малтретирани. И сега, 60 отсто од опколеното население на Газа од 2,3 милиони Палестинци е раселено, посочува тој во својата колумна.
– Семејствата од Газа што беа бомбардирани надвор од нивните домови се жртви на оваа колективна казна, без да имаат каде да се засолнат. Ниту една болница, ниту училиште и ниту една зграда на ОН веќе не се безбедни. И не правете грешка, жителите на Газа нема да ги напуштат своите домови бидејќи леток или СМС им кажува да го сторат тоа. Тие знаат дека заминувањето значи губење на надежта, достоинството и шансата да се вратат во својата земја. Тие видоа дека тоа им се случува на бранови и бранови на нивните сограѓани Палестинци и на нивните предци во последните седум децении од овој конфликт – забележува Абдула Втори бин ал Хусеин.

– Навистина, „излезот“ на Израел од Газа пред 18 години не беше придонес кон решението за две држави, туку превентива за такво решение. Произведе постојана поделба што негираше палестинска држава со негирање на еден палестински партнер.
Израелското раководство, кое не е подготвено да тргне по патот на мирот врз основа на решението за две држави, нема да може да му ја обезбеди на својот народ потребната безбедност. Израелците не можат да ги продолжат своите животи како и обично, очекувајќи само безбедносни решенија за да ја осигурат нивната безбедност, додека Палестинците живеат во беда и неправда. Без политички хоризонт, ветувањето за мирна иднина ќе ги избегне и Израелците и Палестинците – е мислењето на Ал Хусеин.
Во продолжението на колумната, кралот на Јордан се осврнува и на прашањето дали има реални алтернативи за решение со две држави. Решението за една држава, според неговото мислење, би го принудило идентитетот на Израел да одговара на конкурентните национални идентитети. Решението без држава ќе ги скрати правата и достоинството на Палестинците. Ако статус квото продолжи, деновите што следуваат ќе бидат водени од тековната војна на наративи за тоа кој има право да мрази повеќе и да убива повеќе. Злобните политички агенди и идеологии ќе се обидат да ја искористат религијата. Екстремизмот, одмаздата и прогонството ќе се продлабочат не само во регионот туку и низ светот. Она што ќе се случи следно ќе биде пресвртница за целиот свет. Приоритет е заедничкиот меѓународен напор за развој на регионална архитектура на мир, безбедност и просперитет, изградена врз палестинско-израелскиот мир заснован на решението за две држави. Одговорните лидери треба да дадат резултати, почнувајќи од сега. Таа работа нема да биде лесна, но е императив. Нема победа во масакрот што се случува. Никој нема да победи доколку на Палестинците не им се дадат нивните права и нивната држава. Само ова ќе биде вистинска победа за мирот, и за Палестинците и за Израелците. И тоа, повеќе од сѐ, би било победа за нашата заедничка човечност, порачува на крајот од колумната кралот на Јордан, Абдула Втори бин ал Хусеин.