Ознака: комунална хигиена

За шест месеци скопјани произвеле близу 80 илјади тони отпад

Според податоците на комуналното претпријатие, во текот на првите шест месеци од годината биле отстранети над седум илјади кубни метри отпад оставен на јавни...

„Комунална хигиена“ постави осум нови пункта во четири скопски општини

Директорот на јавното претпријатие „Комунална хигиена“ - Скопје, Абдусамед Шабани, и градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, вчера го посетија новиот пункт на претпријатието,...

Артан Груби учествуваше во чистењето на џамиите во Старата скопска чаршија

Вицепремиерот Артан Груби синоќа учествуваше во чистењето на исламските објекти во Старата скопска чаршија. ЈП Комунална хигиена-Скопје во пресрет на големиот муслимански празник Рамазан Бајрам,...

Од Скопје собрани повеќе од 150 тони комунален отпад

Екопатролата на „Комунална хигиена“ во 2020 година подготвила 1.194 информативно-едукативни записници, кои им биле врачени на граѓаните и на правните субјекти што биле затекнати...

Се трага по сторителот кој фрлил шприцови во контејнер за комунален...

Во текот на акциите за време на викендот, кои ги спореведе градскиот инспекторат во Скопје, во контејнер за комунален отпад поставен во близина на...

(Не)соодветното фрлање на отпадот од заштитната опрема е извор на...

Во текот на целиот изминат период од прогласувањето на светската пандемија на ковид-19, претпријатието секојдневно спроведува низа вонредни активности, за да ги одржи на...

Се поставуваат посебни контејнери за органски отпад во неколку општини

Директорот на ЈП Комунална хигиена-Скопје, Абдусамед Шабани, денеска на прес-конференција ги информираше граѓаните дека и годинава во сите скопски општини каде што масовно се...

ЈП „Комунална хигиена“ собра илјада тони отпад во Скопје за 24...

Во текот на изминатите 24 часа, екипите на ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје собраа и транспортираа речиси 1.000 тони комунален отпад од подземните и...

Скопско- инфо

И раководството на „Комунална хигиена“ ќе подига отпад Од јавното претпријатие „Комунална хигиена“ информираат дека во пресрет на последните случувања и новонастанатата ситуација поврзана со...

Поднесена првата кривична пријава за недозволено фрлање смет во Скопје

За првпат во историјата на Град Скопје денеска е напишана првата кривична пријава за неовластено фрлање смет. Станува збор за лице фатено на самото...