Ознака: комунална хигиена

Штрајк во тетовскиот „Комуналец“: Ако нема плата, нема собирање на сметот,...

Работници во Јавното комунално претпријатие „Тетово“ денеска почнаа штрајк поради неисплатени повеќе плати и немање здравствено осигурување, објави МИА. Работниците од прва смена, како...

Косана Мазнева незаконски отпуштила комуналци, да ги поништи одлуките, налага Инспекторатот...

Државниот инспекторат за труд, по поднесената претставка од вработените во Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ – Скопје, на кои им беа дадени откази, утврдил дека...

Арсовска: Откривме дека трајно иселени во Германија земаат плата од „Комунална...

Некои од комуналците, кои останале без работа откако Косана Мазнева е директорка на ЈП „Комунална хигиена“, со години се иселени од Македонија, но сè...

Вработените во „Комунална“ се враќаат на работа, сметот се чисти, тврди...

Директорката Косана Мазнева, која раководи со „Комунална хигиена“, посочи дека ова претпријатие сега веќе работи нормално, без блокади. Таа вели дека работата е вратена...

Кризниот штаб на Град Скопје заседава, дел од градоначалниците се самоорганизираа...

Во Град Скопје вечерва заседава Кризниот штаб за актуелните случувања во „Комунална хигиена“. Дел од медиумите вечерва јавија дека е тензично пред просториите на „Комунална...

Комунална тврди дека таа го исчистила споменикот на Гоце Делчев, а...

Јавното претпријатие „Комунална хигиена“ ги оцени како невистинити објавите на, како што рече, извесни провокатори чии фотографии осамнаа интернет дека го чистеле споменикот на...

Министерство за политички систем: Отпуштените од „Комунална хигиена“ не се вработени...

Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, вечерва ги демантира информациите дека вработените од ЈП „Комунална Хигинета-Скопје„ кои се отпуштени од работа, се...

Зуди Енузи разрешен од в.д. директорската позиција во „Комунална хигиена“

Град Скопје вечерва преку соопштение информира дека Зуди Енузи е разрешен од позицијата вршител на должноста директор на јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Ова доаѓа по...

Се расчистуваат четири депонии во Бутел

ЈП „Комунална хигиена“ – Скопје денеска почна активности за расчистување четири диви депонии во скопската општина Бутел. Депониите, составени од мешан комунален, кабаст и...

Се поставуваат контејнери за органски отпад во пресрет на Курбан Бајрам

И годинава, по повод празнувањето на верскиот празник Курбан Бајрам, ЈП „Комунална хигиена“ на повеќе локации во Скопје постави посебни контејнери во коишто граѓаните...