Ознака: изгласан

Изгласан новиот закон за спорт

Најголемата промена е во делот за исплата на плати во клубовите Македонското собрание ги усвои промените во Законот за спорт во делот на ваучер-системот, за...

Изгласан петиот пакет мерки, гласаа и двајца пратеници позитивни на ковид-19

Собранието го изгласа петтиот пакет економски мерки за помош на стопанствениците и економијата погодени од пандемијата. Изгласани се Законот за финансиска поддршка на физички...

Британскиот Парламент го одобри законот за брегзит

Британскиот премиер, Борис Џонсон, денеска доби одобрение за законот за брегзит во Парламентот, прв чекор кон исполнување на неговото изборно ветување за напуштање на...

Изгласан предлог-законот за минимална плата

Дебатата за минималната плата денес ги скара пратениците од власта и опозицијата. Сепак, измените за предлог-законот беа изгласани со 59 гласови „за“. Минималната плата...

Изгласан законот со кој се блокира брегзит без договор

Британските пратеници го изгласаа законот со кој се блокира брегзит без договор со Европската Унија. Ова е нов тежок пораз за премиерот Борис Џонсон. Законот...