Ознака: зсо

САД не сакаат Република Српска во Косово, нагласи американскиот амбасадор Ховениер

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Џефри Ховениер изјави дека американските позиции во однос на Заедницата на општините со српско мнозинство, што треба...

Европските лидери побарале од Белград и Приштина да ги спроведуваат договорите,...

Италијанската премиерка Џорџа Мелони изјави дека францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и таа повикале на спроведување на веќе постигнатите договори на...

Курти не сака формирање на ЗСО, сака да не вовлече во...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, говорејќи за кризата на Косово, оцени дека на клучните актери на Запад им е јасно дека Курти е виновен...

Решението за ЗСО е во почитувањето на договорите од Брисел и...

Поранешниот албански претседател и актуелен лидер на Партијата на слободата, Илир Мета, смета дека во надминување на ситуацијата создадена меѓу Србија и Косово, Албанија...

Курти: Предлог-статутот на ЗСО ќе го претставам кога ќе се договориме...

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека ќе ја конкретизира својата визија за нацрт-статутот на Заедницата на српските општини само откако ќе се постигне договор...

Петковиќ: Во Брисел нема напредок во новата рунда дијалог меѓу Приштина...

Директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ денеска во Брисел по новата рунда дијалог со Приштина на техничко ниво изјави...

Распуштањето на управувачкиот тим на ЗСО предизвика жестоки критики од ЕУ

Разрешувањето на управувачкиот тим кој беше задолжен за изработка на статутот за Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО) од страна на косовскиот премиер...

Курти со нов предлог за нацрт-статут на ЗСО

Косовскиот премиер Албин Курти денеска ја објави својата верзија на нацрт-статутот на Заедницата на општините со српско мнозинство (ЗСО) и додаде дека фундаментално не...

Дијалог меѓу Белград и Приштина во Брисел – усвоена Декларација за...

Во Брисел започна нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ, а на неа присуствуваат претседателот на Србија, Александар Вучиќ и...

САД ќе ги признаат изборните резултати на Косово без оглед на...

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар, денеска изјави дека САД ќе ги признаат резултатите од изборите во четири општини на северот...