Ознака: договор за името

Заев: Ако има можност, ќе објавиме сè што се преговарало за...

Премиерот Зоран Заев најави дека ако постојат законски можности ќе им препорача на институциите да бидат декласифицирани документите од преговорите за името со Грција,...

Ципрас: Сигурен сум дека ова што го правиме е правилно

Ви се обраќам на сите вас и ве повикувам да застанете пред вашата совест, но и пред интересот на земјата и народот, и слободно...

Каменос ја отстрани Кундура од пратеничката група

По изјавата на министерката за туризам на Грција, Елена Кундура дека ја поддржува грчката Влада, Панос Каменос, преку неговиот официјален Твитер профил ја отстрани...

Заев: На Македонија не ѝ се потребни избори

На Македонија не ѝ се потребни избори, избори ќе има само доколку се неопходни, вели премиерот Зоран Заев во интервју за сервисот на грчки...

Тупурковски: Треба да го прифатиме договорот за името

Договорот за името треба да го прифатиме како единствено реално решение. На референдумот на 30 септември нема да водиме партиски борби, туку ќе се...

Захариадис: Меѓу мирните граѓани на протестите можеби имаше и такви, кои...

Можеби граѓаните кои на протестите говореа за предавства и создадоа тензии и не се толку чисти патриоти, можеби и зеле нешто, вели директорот на...

Ѕанакопулос: Договорот ќе помине во Парламентот, инаку немаше да го потпишеме

Очигледно е дека договорот ќе помине во грчкиот Парламент, во спротивно немаше да го потпишеме, вели портпаролот на грчката влада и министер без...

Повеќе од 320 грчки интелектуалци го поддржуваат Договорот од Преспа

Ние, левичарите, демократите и прогресивните граѓани, го поддржуваме Договорот, бидејќи сме против национализмот и ревизионизмот и се залагаме за мирно, солидарно, европско, балканско соседство,...

Независни Грци до Коѕијас: Ние сме против употребата на терминот Македонија...

За интервјуто на Коѕијас во германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг, реагира портпаролот на Независни Грци и објаснува дека ставот на владата официјално го изразува...

Коѕијас: Договорот без проблеми ќе помине во грчкиот парламент

Убеденост дека Договорот од Преспа без проблеми ќе добие зелено светло од пратениците во грчкиот парламент, па дури и од некои од Независни Грци,...