Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25168)

Зошто нештата да бидат едноставни, кога може да бидат сложени

Во летото 1596 година, дипломатски претставници од Кина и од Кореја се истоварија на јапонскиот брег, со задача да го официјализираат крајот на војната,...

Зошто остануваме без здив при секојдневните активности?

Медицински совет Краткиот здив е многу непријатно чувство, а неможноста да вдишеме доволно воздух може да биде застрашувачка за секого. Особено ако не сте сигурни...

Спиење во затворска соба за 42 евра во Бангкок

„Сок станица“ е првиот хостел во Бангкок, Тајланд, со затворска тематика. Се состои од седум затворски ќелии и два прозорци во самица каде што...

Синиша Михајловиќ и Златан Ибрахимовиќ во дует на „Санремо“

Првата ѕвезда на италијанскиот фудбалски клуб Милан, Златан Ибрахимовиќ, деновиве е зафатен со обврски што немаат баш голема врска со фудбалот. Имено, тој е...

Цела Унгарија пече колачиња за вработените во итна помош

Унгарците деновиве печат колачиња за вработените во службата за итна медицинска помош, кои помагаат во справувањето со порастот на нови случаи на ковид-19. Естер...

Кубанскиот диктатор имал девет деца

Најстариот син Фиделито, кој долго време беше единственото официјално признаено дете на Фидел, беше нуклеарен научник, додека неговата најстара ќерка Алина Фернандез, вонбрачно дете,...

Џорџ Клуни и Џулија Робертс повторно ќе глумат заедно во „Билет...

Џорџ Клуни и Џулија Робертс ќе глумат заедно во филмот „Билет за рајот“, романтична комедија во режија на Ол Паркер. Клуни и Робертс ќе играат...

Се подготвува анимиран филм „Големиот Гетсби“

Во подготовка е анимирана адаптација на книгата „Големиот Гетсби“ на Френсис Скот Фицџералд, која ќе биде во режија на Вилијам Џојс. Сценариото за овој анимиран...

Концертна изведба на „Шехерезада“

Ремек-делото на Николај Римски Корсаков „Шехерезада“, во концертна изведба на Оркестарот на Националната опера и балет, ќе биде изведено вечерва со почеток во 20...

Во ТВ-серијалот „Дајте музика“ нови и постари македонски хитови

Триесетте продолженија на популарниот детски серијал „Дајте музика“, како и минатата сезона, изобилуваа со забава, дружење, перипетии, детски интриги, радости, разочарувања и разни негодувања....