Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25142)

Гоце Делчев – симбол на македонскиот непокор

Денешниот идеал на ЕУ е содржан и во идеологијата на Гоце Делчев, а силината на неговите идеи се пренесувала низ времето и кај другите...

Здрава храна

Сејтан, темпех и едамам помалку познати веге-протеини Во прилог е листа на најдобрите вегански протеини што ќе додадат разновидност во вашата исхрана и се одлична...

Нов тренд – наместо една, по две заштитни маски

На неодамнешната инаугурација на новиот американски претседател Џо Бајден, освен волнените ракавици на сенаторот Берни Сандерс, внимание во јавноста привлекоа и двојните антикорона-маски. Таква...

Шеснаесетгодишна Кинезинка е најмладата зависничка од естетски операции

Една шеснаесетгодишна девојка од Кина досега имала над 100 естетски операции за да го подобри својот изглед. Зоу Чуна, млада кинеска инфлуенсерка, својата кариера...

Здравјето e најубавиот подарок за 60-от роденден на Бандерас

Холивудскиот глумец Антонио Бандерас се зарази од корнавирусот минатиот август, неколку недели пред неговиот јубилеен 60-ти роденден, па, иако неговата партнерка Никол Кимпел се...

Како да ги вратите мирисот и вкусот по ковид-19?

Иако на почетокот нарушувањето на сетилото за мирис и вкус се чини незначителен симптом во споредба со опасните симптоми на респираторна инсуфициенција, според сите...

Кјото – јапонската илјадагодишна престолнина

Занимливости Кјото е прекрасен јапонски град, со долга историја, богата култура и многу национални и светски културни богатства. Се смета за културна престолнина на Јапонија,...

Панорама / Планетата Марс на општински грб

Белград - Припадници на Министерството за внатрешни работи на Србија во соработка со американската агенција ДЕА и бугарската полиција, запленија 22 килограми хероин и...

Сѐ повеќе ученици на наставата за македонскиот јазик

Македонскиот јазик во Србија се изучува од 2012 година, досега се објавени учебници за прво до четврто одделение, но учениците и наставниците често се...

ЕИБ инвестираше 873 милиони евра во Западен Балкан

Инвестиции во иновации, во инфраструктурата, во зелени проекти, како и поддршка за малите и средите претпријатија беа меѓу приоритетните проекти што во текот на...