Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25016)

Трејлерот за „Вондер вомен 1984“ открива интересни детали

Компанијата „Ди-си комикс“ го претстави и вториот официјален трејлер за „Вондер вомeн 1984“, откривајќи повеќе детали од филмот чија премиера требаше да биде во...

„Проект сила“ e хит на месецот на Нетфликс

На Нетфликс пристигна филмот „Проект сила“, приказна за нова форма на дрога што ги претвора луѓето во суперхерои. „Проект сила“, во кој глумат Џејми...

Кој беше Михајло Арсовски?

Дизајнерот што остави длабока трага Светски познатиот дизајнер Михајло Арсовски, роден во Скопје во 1937 година, кој од својата рана младост живееше во Загреб и...

Техно

„Нинтендо“ планира нов модел на конзолата „Свич“ наредната година Изминатиов период имаше доста гласини од извори што тврдеа дека имаат сознанија за целосно нов модел...

Затворска казна за уништено дело на Пикасо

Во Лондон е осуден човекот што уништи слика од Пабло Пикасо вредна 20 милиони фунти, која беше изложена во галеријата „Тејт модерн“, јавува Би-би-си. Шакил...

Првата пловечка продавница на „Епл“ во Сингапур

Компанијата „Епл“ има широка мрежа на свои продавници низ светот, а една од најновите е посебна, затоа што станува збор за лебдечки објект над...

Концерт во древниот амбиент на Врбјанска Чука

Оваа недела завршуваат археолошките истражувања на локалитетот Врбјанска Чука. И оваа година крајот на теренското истражување, утревечер, од 18.30 часот, ќе се одржи концерт...

Необични венчавка и запросувања Судбоносното „да“ кажано во вселената,...

Голем број брачни двојки судбоносното „да“ го кажале на многу егзотични и необични места, па дури и таму каде што не може да се...

Петта книга од „Зборникот за Овче Поле“

Во Свети Николе се објавени новите книги за овој град и за целиот овчеполски регион. Истражувачот на македонското културно наследство и природни ресурси Никола...

Четири пијана и гудачки камерен оркестар со чешки уметници

Врвни уметници од Чешка настапија на фестивалот „Охридско лето“, во предворјето на црквата „Света Софија“, со концертот „Бах за Вас“. Концертот го најави амбасадорот...