Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24828)

Убавина и нега – Седум животни лекции на супермоделката Жизел Бундшен

Супермоделката, активистка и ново лице на најновата козметичка линија на „Диор“, Жизел Бундшен, сподели неколку животни лекции, кои ги објави магазинот „Ел“. Бундшен, која...

Две постхумни плочи на Дејвид Боуви

Годинава постхумно ќе бидат издадени две нови ЕП-плочи на Дејвид Боуви, на кои ќе се најдат необјавени верзии на неговите песни. Првата нумера од неговата...

Концерт на Владимир Четкар на плоштадот во Охрид

Познатиот македонски џез-музичар Владимир Четкар, денеска, во 13 часот, ќе одржи бесплатен концерт на плоштадот во Охрид. Настанот е во организација на општината Охрид,...

Прекрасната рок-поезија на Џони Штулиќ

Уште како тинејџер Џони Штулиќ беше заинтересиран за политика, историја и за општествените движења. Но не помалку и за општествените скршнувања и деформации. Овој...

Наместо номинација за „оскар“, судска покана за Лопез

Глумицата и пејачка Џенифер Лопез добива негативни коментари поради филмот „Измамничките од Вол Стрит“. Имено, продукциските куќи „Ниорикен продакшн“ и „СТКС ентертејмент“ се соочуваат...

УНИЦЕФ: Повеќе од една четвртина од младите луѓе се дебели

Вкупно 149 милиони деца заостануваат во физичкиот развој или се со понизок раст за својата возраст, 50 милиони деца се неисхранети или се преслаби...

Нова поетска книга од Петар Петрески

Плодниот прилепски автор Петар Петрески ја започна 2020 година со нова книга. „Експозив во крвта“ е новата поетска творба на Петрески, во која тој...

Џереми Ајронс создаде легендарни улоги

Британскиот актер Џереми Ајронс ќе претседава со жирито на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин следниот месец, соопштија денеска организаторите. Ајронс ќе претседава со жирито...

Поезијата на Блаже Конески да стане задолжителна лектира

Изборот од поетското творештво на Блаже Конески, содржан во книгава „Дете - тоа гордо звучи“, е направен од десетина негови поетски збирки, како и...

Музејот „Прадо“ го урна рекордот на посетеност

Разликата ја направија неколку посебни изложби, вклучувајќи ги и оние на големите уметници Веласкез, Рембрант и Вермер. Само еднаш досега „Прадо“ ја надминал бројката...