Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24779)

Блуз-дуото Серафимов – Јовановски во „Амбрела“

Еден лекар, еден економист и шестмина професионални уметници и музичари, водени од желбата да направат нешто уникатно, не само во Македонија туку и во...

Втора сезона на „Фамилијата Марковски“

Долгоочекуваната втора сезона од популарната македонска серија „Фамилијата Марковски“ ќе почне со премиерно прикажување утревечер, во 19.20 часот, на телевизијата Канал 5. Серијата минатата...

Хипиците како посебна „нација/генерација вудсток“

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ Припадниците на хипи-движењето, едни музички хроничари ги нарекуваа „генерација вудсток“, а други, пак, „нација вудсток“. Така...

Астрономски феномен што се појавува околу 12 пати во еден век

Меркур, најблиската планета до сонцето, во нашиот Сончев Систем ќе биде видлив како мала црна точка што се движи наспроти сонцето. Тоа се смета...

Поетско читање во општината Илинден

Во културниот дом „Илинден“, во истоимената општина, денеска, со почеток во 12 часот, ќе се одржува завршната приредба од проектот „Карван на креативни работилници...

Изложба на археолошкиот локалитет Стоби

Националната установа за управување со археолошкиот локалитет Стоби, в недела, во 16.30 часот, на археолошкиот локалитет ќе ја отвори ретроспективната изложба насловена „Локалитет бр.5“...

Сеќавање на Катица Трајковска Абјаниќ

Промоцијата на книгата „Мирисливите бои на душата“ од Катица Трајковска Абјаниќ, новинарка, уредничка и авторка, една од најзначајните од областа на културата кај нас,...

Култната „Маме му…“ во 2020-та во Југословенско драмско позориште

Во Југословенско драмско позориште досега се изведени драмите „Буре барут“ и „Другата страна“ на Дуковски. Унковски, пак, покрај „Буре барут“, во ЈДП ги режирал...

Почнаа подготовките на „Најкратките драми на светот“

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките за новата претстава „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев. Според драматургот на претставата...

Изложба на Климт на „Риека 2020 – европска престолнина на културата“

Kултурно-уметничката програма „Риека 2020 - европска престолнина на културата“, која идната година ќе се одвива во познатиот хрватски, приморски град Риека, ќе содржи повеќе...