Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24705)

„Вудсток“ – трајно светилиште на рокенролот

Шеесет и пет години рокенрол и 50 години „Вудсток“ И по цели пет децении, музичката вечност, контракултурната посебност и социолошкиот феномен „Вудсток“, открива нови, тајни...

Концерт на „Некст тајм“ на Китино кале

Летово Китино кале во повеќе наврати беше музички епицентар во регионот, каде што свои настапи имаа популарниот Лозано, групата „Паркети“ и други помалку познати...

Во Скопје и во Битола се снима првиот македонски филм на...

Кастингот во оваа современа филмска приказна го сочинуваат турски актерски ѕвезди и познати и успешни македонски актери Деновиве на локации во Битола и во Скопје...

Лора Стирман ги слика ултразвучните скенови

Лора Стирман е ирска сликарка, која живее и работи во Даблин како илустраторка. Таа е вљубеничка во една многу оригинална форма на уметност -...

Дуке Бојаџиев со концерт во Охрид поразличен од досегашните

Спој на различна музика што ја соедини публиката на фестивалот „Охридско лето“ направи Дуке Бојаџиев, кој одржа концерт на Долни Сарај. Овој извонреден музичар...

Уметнички протест во Струга пред уривањето на „Синема“

Несекојдневната просторна инсталација, која единствено официјално вечерва и ќе може да се види пред објектот да биде урнат, претставува протестна уметничка реакција на начинот...

Споменик на Скендербег во Подгорица

Црна Гора Одборниците на општината Тузи едногласно го поддржаа предлогот за подигање на спомен-обележјето посветено на Ѓерѓ Кастриот Скендербег. Споменикот би требало да биде поставен...

Септемвриски цени за летен одмор во август

Бугарија Во претходните летни месеци, во Бугарија имаше намалување на бројот на гостите за 30 отсто За да се привлечат туристи, хотелите на брегот на Црно...

Прва масовна аукција на недвижен имот од 110 милиони евра

Грција Годинава грчките банки ја интензивираа продажбата на недвижностите за да се ослободат од големите трошоци за имотот, кој бил ставен како залог за хипотекарните...

Со коњските трки Скопје личело на Париз и на Лондон

Приказната за островот во реката Вардар, на кој се одржувале коњски трки, а згора на тоа бил долг околу три километри, звучи навистина неверојатно,...