Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24699)

„Беше еднаш во…Холивуд“ е најочекуваниот филм ова лето

Тарантино во своето најново филмско остварување ги собра најдобрите глумци на генерацијата, па освен Ди Каприо, Бред Пит и Маргот Роби, ќе ги видиме и Ал...

За Лоренс Оливие глумата била и агонија и екстаза

Триесет години од смртта на филмската легенда Глумата е агонија, но и екстаза. Јас не уживам во актерството, но не можам без него - така...

Најдобрите хорор-филмови на Нетфликс

Платформата Нетфликс нуди широк спектар филмски и сериски жанрови, па би се рекло дека многу лесно задоволува различни вкусови, правејќи популарни и не толку...

„Охридско лето“ во знакот на еврејската музика

Предворјето на црквата „Света Софија“ беше совршен амбиент за настап на дуото „Австрија“, во состав Тимна Брауер, вокал, и Елијас Меири, гитара и клавијатури....

Филм што ја налути црквата

Мојот филм не е напад на верата туку на институцијата што има мафијашки карактер, вели Војцех Смаржовски Полскиот режисер Војцех Смаржовски (роден во 1963 г.)...

И Додик како Китаровиќ: БиХ е нестабилна држава

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик се согласи со изјавата на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, која ја пренесе...

Се зголемува притисокот за предвремени избори

КОСОВО Претседателот Хашим Тачи е подготвен да закаже избори во Косово, по оставката на премиерот Рамуш Харадинај, откако беше повикан од Трибуналот за воени злосторства...

Белград има нови сериозни докази против Харадинај

КОСОВО Постојат актуелни сведоци и факти за злосторствата на ОВК сторени врз Србите на Косово, кои сега не можат да се оспоруваат, објавија српските медиуми Постојат...

Скопски војвода убиен од заседа во Карадак Маало

Годинава (2019) се навршуваат точно 110 години од убиството на скопскиот војвода Васил Аџаларски. Војводата Васил Аџаларски е македонски револуционер, кој извршил силно влијание...

Забрзување на изградбата на Коридорот 8

Премиерите на Северна Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, на вчерашната средба, по повод двегодишнината од потпишувањето на Договорот за добрососедство,...