Ознака: дерек шоле

Изразена поддршка од САД за македонските евроинтеграции во разговорот помеѓу Шоле...

Врвни надворешно-политички приоритети на Македонија се зачувувањето на мирот и стабилноста на Западен Балкан, за што земјата дава активен пример преку политиките на дијалог...

Ковачевски на Шоле му подари дрес на македонската фудбалска репрезентација

Советникот на Стејт департментот Дерек Шоле доби дрес на македонската фудбалска репрезентација на подарок од премиерот Димитар Ковачевски, по неговото пристигнување во Скопје. - Топло...

Шоле пристигна во Владата на средба со Ковачевски

Советникот на Стејт департментот Дерек Шоле утрово пристигна во Скопје, каде што беше пречекан пред платото на Владата од премиерот Димитар Ковачевски. Шоле и Ковачевски...

Шоле во Скопје ќе ја докажува посветеноста на САД кон Балканот

Советникот на Стејт департментот Дерек Шоле денеска ќе престојува во Скопје, при што ќе се сретне со премиерот Димитар Ковачевски, со кого ќе разговара...

Шоле: Со Пендаровски и Ковачевски разговаравме за НАТО, ЕУ и заземање...

Партнерството во НАТО, претстојното претседавање на Македонија со ОБСЕ, напредокот во евроинтеграцијата, заземање цврст став за корупцијата и состојбата во регионот, биле теми на...

Советникот на државниот секретар на САД ја одложи посетата на Скопје...

Советникот на државниот секретар на САД, Дерек Шоле, потврди дека ја одложува посетата на Балканот, а во тие рамки и на Македонија, за по...

Димитров-Шоле: Неодложно отпочнување на преговори со ЕУ

Попладнево вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров телефонски разговараше со Дерек Шоле, Советникот на Стејт департментот и посебен советник на државниот секретар на САД,...

Димитров-Шоле: Членството во НАТО да се надгради со преговори за членство...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, попладнево телефонски разговараше со Дерек Шоле, посебен советник на државниот секретар на САД, Ентони Блинкен,...