Ознака: Виорика Данчила

Падна романската влада

Романските пратеници ја соборија социјалдемократската влада на премиерката Виорика Данчила, отворајќи го патот за формирање преодна влада до парламентарните избори, кон крајот на 2020...

Романија ја почна ратификацијата на Протоколот за НАТО

Во Романија се почнати процедурите за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО што е изгласано во Домот на пратениците....

Иванов размени мислења за актуелните политички случувања со Данчила

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со претседателката на Владата на Романија Виорика Данчила. Двајцата соговорници констатираа дека односите меѓу двете земји...

Данчила: Неопходен е успешен референдум за интеграција во НАТО и ЕУ

Поканата Македонија да стане членка на НАТО е многу важна за вас, но и за нас, ја поддржуваме и евроинтеграцијата на земјата за која...