Ознака: вино

Винските патишта на балканските држави стануваат светска дестинација, истакна Ковачевски

Македонските, српските, албанските и црногорските винарии се рамо до рамо со врвните светски вински производители. Тоа е мегдан за наша промоција, за вмрежување и...

Со вински промотори се засилува промоцијата на македонското вино

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска ги додели седумте договори за ангажирање вински промотори. Задача на винските промотори ќе биде домашна...

Виното во Библијата: Тајната вечера и славата на виното

Во „Книгата над книгите“ самиот збор вино се спомнува 235 пати. Пиењето на овој пијалак не е ниту на црна ниту на бела листа....

Македонија годинава е 29-та во светот по извоз на вино со...

Новиот закон за виното е комплетно готов и веќе е доставен од работната група до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Завршија сите...

Македонските вина се со висок квалитет, а тоа редовно и лабораториски...

Жално е што некои македонски медиуми објавија лажна информација дека имало лажни македонски вина. Тоа штети на македонската винска индустрија. Кај нас лабораториски се...

Ковачевски: Македонските вина со огромна промоција, можности за развој и нови...

Во рамки на првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска Визија на Отворен Балкан“, кој во следните четири дена се одржува во...

Македонска вечер на саемот за вино во Белград

Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППТ), Љупчо Јаневски, смета дека саемот за вино „Отворен Балкан“ во Белград е одлична можност...

Македонија е 29-ти најголем извозник на вино во светот

Македонија е 29-ти најголем извозник на вина во светот и втор извозник во регионoт, со вкупен извоз во вредност од 61,4 милиони долари, покажува...

Вкупно 42 македонски визби со 300 различни вина на саемот „Отворен...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска соопшти дека на претстојниот Саем за вино и храна „Отворен Балкан“ што ќе се одржи од 1 до 4 септември...

Македонското вино се пие во 37 земји во светот

Македонските винарници претставуваат своевиден амбасадор на Македонија во светот, бидејќи со презентација на македонското вино комплетно ги претставуваме земјата, почвaта, историјата, културата и традицијата...