Ознака: Вештачка

Трансформативната вештачка интелигенција ги прави кинеските автомобили попаметни

Сместувајќи се во кадифениот комфор во кабината на своето возило, возачот Лиу му се обраќа на елегантниот екран на контролната табла: „Симо, уште колку...

Против дезинформациите со помош на вештачка интелигенција

Брзиот напредок на дигиталните технологии и на вештачката интелигенција (ВИ) во изминатиот период целосно ги трансформираше разните аспекти на општеството, вклучувајќи ги и начините...

Законот за вештачка интелигенција и што значи тоа за нашата...

Ако нашата држава сака да биде членка на ЕУ, ќе мора да ги усогласиме нашите регулативи со тие на ЕУ, вклучувајќи го и законот за...

Што може ЕУ да научи од Азија за регулативите за вештачка...

Здружението на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) се согласи со упатствата за регулирање на употребата на вештачката интелигенција. Дали може да ги постави стандардите...

Мултиполарен свет, воени конфликти, зелена транзиција и вештачка интелигенција…

Како што се наближува крајот на календарската година, така и светски реномираните медиуми, врз основа на своите анализи, синтези и предвидувања, прават листа на...

Велика Британија објави декларација за вештачка интелигенција

Велика Британија неодамна ја објави Декларацијата од Блечли, договорена со земји како што се САД и Кина, за зајакнување на глобалните напори за соработка...

Вештачка интелигенција што може да пишува вести

„Гугл“ тестира нова технологија за вештачка интелигенција наречена „Џенесис“, која може да произведува вести. Технологијата за вештачка интелигенција развиена за да им помогне на...

Вештачка интелигенција на помош и во спортот

Иноваторите го движат светот напред, истото тоа се случува и во спортот, кој во целата своја историја не мирува и покажува дека има огромен...

Маск ќе лансира своја вештачка интелигенција

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека ќе лансира вештачка интелигенција (ВИ), која ја нарекува ТрутГПТ, пренесува „Ројтерс“. - Ќе лансирам нешто што го нарекувам ТрутГПТ...

Развиена вештачка интелигенција го открива ракот на дојка години пред да...

Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) разви вештачка интелигенција што може да го препознае потенцијалниот развој на рак на дојка неколку години пред да биде...