Ознака: Велика

Војници ќе бидат обучени да ги проверуваат пасошите

Синдикатите велат дека потегот ќе ја намали националната безбедност, при што привремениот персонал не може да приведе осомничени терористи Велика Британија во страв од летниот...

Застрашувачки облик на едукација во образовниот процес на децата

Во својата анализа, влијателниот британски медиум „Телеграф“ го фокусира вниманието на јавноста на безмалку „побуната на родителите и на британските парламентарци“ (кои, патем споменато,...

Велика Британија воведе фудбалски регулатор

Главните цели на предложениот нов регулатор ќе бидат запирање на англиските клубови да се приклучат кон натпревари од затворен тип, за кои се оценува...

Што значи кога Грција активира кампања наречена „Македонија Велика“

Многу е симптоматично временското совпаѓање на зaвршувањето на работата на меѓународната експертска група од Преспанскиот договор и лансирањето на новиот бренд и кампањата од...

Рекордна гледаност на женските спортски натпревари во 2022 година

ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА Рекордни 15,1 милиони луѓе во Велика Британија ги гледале женските спортски натпревари во првите три месеци од 2022 година. Таа бројка е...

Британците штедат на затоплување на домовите

Во април, ограничувањето на цената на енергијата беше зголемено за 54 отсто и на околу 22 милиони луѓе сметките ќе им се зголемат за...

Омикрон се шири со молскавична брзина, ја зеде и првата жртва

Велика Британија Британските здравствени власти информираа дека корона-инфекциите со варијантата омикрон во Велика Британија нагло се шират, а премиерот Борис Џонсон потврди дека починал најмалку...

Откриен римски мозаик во Велика Британија

Мозаикот прикажува сцена од Хомеровата „Илијада“ - епска битка меѓу Ахил и тројанскиот херој Хектор. Тој е еден од ретките вакви мозаици во Европа...

Велика

Во септември 2018 година, во месецот определен за референдум, спроведов посебни истражни мерки против одредени јавни личности од светски и од домашен калибар. Станува...