Ознака: бура

Бурата „Даниел“ однесе најмалку седум животи

Грција, Бугарија и Турција беа зафатени од силно невреме Најмалку седум лица загинаа во силното невреме што ги погоди Грција, Турција и Бугарија изминативе денови...

Тропската бура Хилари и земјотрес ја погодија јужна Калифорнија

Земјотрес со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала вчера е регистриран во јужна Калифорнија, каде пристигна тропската бура Хилари. Хилари во Мексико однесе и...

Бура на Атлантикот заради трговски спорови на САД и ЕУ

Недостигот од конкретни договори до денес го става политичкиот напредок на трансатлантските трговски односи во ризик да се претвори во Потемкиново село, ефективно на...

Преку четири столба, по осум скалила, за влез во втора лига?

И РАЗВИГОР И БУРА ВО ЕВРОПСКАТА УНИЈА План на ЕУ за Западен Балкан за членство во Унијата Резервите во однос на искреноста за вистинско проширување на...

Спорт во бура

Ударите на кризите беа присутни и во минатото, главно поединечно, а сега се чини како кризите да се соединија и како да има „перфектна...

Повеќе 60 лица загинаа во зимското невреме во САД, во тек...

Повеќе од 60 луѓе досега загинаа во силната зимска бура што ги зафати САД, јави Би-би-си. Повеќето од жртвите се во округот Ири во државата...

Арктичката зимска бура, најлоша во последните 50 години, зема 63 животи...

Арктичката зимска бура што го зафати поголемиот дел од Средниот запад и северот на Соединетите Американски Држави (САД) однесе 63 животи, објавија во вторник...

НАСА поради бура ќе го одложи лансирањето на ракетата „Артемис 1“...

НАСА ќе го откаже лансирањето на новата ракета „Артемис 1“ на Месечината бидејќи на американската сојузна држава Флорида ѝ се приближува тропската бура Јан. Лансирањето на...

Одбележување на годишнината од „Бура“ – во Србија помен, во Хрватска...

На денешен ден пред 27 години почна хрватската воено-полициска операција „Бура“, чија годишнина во Србија се одбележува како Ден на сеќавање на жртвите и...

Бурата Јунис ја собори Њутновата јаболкница во Кембриџ

Ботаничката градина на Универзитетот во Кембриџ ја загуби својата Њутнова јаболкница во бурата Јунис. Кустосот на градината, Семјуел Брокингтон, вели дека дрвото било засадено во...