Ознака: бојан маричиќ

Соработката со САД е солиден темел за исполнување на европската агенда...

Системот на рестриктивни мерки на САД за санкционирање на корумпирани политичари на Западниот Балкан е од исклучително значење за борба против корупцијата, порача првиот...

Маричиќ: Или ќе отидеме во правец на членство во ЕУ до...

Во рамки на посетата на САД првиот заменик-претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ имаше интервју за „Гласот на Америка“ на македонски јазик...

Исходот со министрите од АА зависи од проценката на Џафери, вели...

Ние цениме секого и како политички субјект, зборувам за СДСМ и јас лично, ги ценам сите членови на Владата и сметам дека зависно од...

Маричиќ ќе биде прв заменик на премиерот на Владата

Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби потврди дека негов заменик за функцијата прв заменик на премиерот во преодната влада ќе биде...

Уставните измени се единствен услов за отворање на првиот кластер, појаснува...

Единствен услов за отворање на првиот кластер се уставните измени, останати изјави се политички став, вели вицепремиерот Бојан Маричиќ. Одговарајќи на новинарски прашања за изјавата...

Владата нема намера да регулира кој е новинар, а кој не,...

Слободата на медиумите е апсолутна и не смее да биде загрозена. Владата нема намера да регулира кој е новинар, а кој не. Тоа е...

Извештајот на ЕК е искрен, но правичен, Македонија да ја искористи...

Извештајот на ЕК се стреми кон тоа да даде јасна и објективна оценка за напредокот. Иако, потенцира одредени области каде е постигнат напред, тој...

Со уставните измени правиме идентитетско разграничување меѓу Македонците и Бугарите, вели...

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во изјава за „Ал Џезира“ рече дека тврдењата за нови барања од Бугарија се пропаганда на опозицијата и...

Маричиќ ги демантира обвинувањата од Стојаноска, пратеници од ВМРО-ДПМНЕ побараа негова...

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ попладнево демантираше дека на пратеничката Дафина Стојаноска и испратил вербална или гестикулативна порака на денешната собраниска седница за...

Стојаноска тврди дека Маричиќ ѝ праќал бакнежи: Како не ви е...

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска, остро реагираше на однесувањето на вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на собраниската седница за пратенички прашања. Таа кажа...