Ознака: Боинг

Федерална управа за авијација отвори истрага откако отпадна капак од мотор...

Капак на моторот на авион „Боинг 737-800“ на компанијата „Саутвест Ерлајнс“ (Southwest Airlines) во неделата за време на полетувањето од аеродромот во Денвер падна...

НАСА и „Боинг“ заедно ќе развиваат авион со помала потрошувачка на...

Американската вселенска агенција НАСА и производителот на воздухопловни средства „Боинг“ објавија здружување заради развој на идната генерација комерцијални авиони со помалку испуштање јаглерод. НАСА...

„Боинг“ принудно слета во сибирски Краснојарск

Авион „боинг 767“ на лет од Анталија, Турција, до Владивосток на крајниот исток на Русија, денеска итно слета во сибирскиот град Краснојарск, пренесува „Ројтерс“,...

„Боинг“ се согласи да плати казни од 6,6 милиони долари

„Боинг“ се согласи да плати казни од 6,6 милиони долари, објави Федералната управа за авијација на САД (ФАА). Ова се случи откако регулаторот на авијацијата...

„Боинг“ ги приземји авионите од моделот „777“

Федералната администрација за воздушен сообраќај на САД (ФФА) издаде предупредување за авионите „Боинг 777“. Објавата уследи откако откажа моторот на авион од овој тип на...

Пронајдена црната кутија на индонезискиот патнички авион

Пронајдена е една од двете црни кутии на патничкиот авион што се урна во морето по полетувањето од Џакарта. - Пронајден е ФДР (снимач на...

Мало рибарско село во Индонезија стана база за амбициозната спасувачка акција

По авионската несреќа во близина на островот Јава Малиот остров Ланканг во близина на Џакарта стана база за акцијата за спасување откако индонезискиот авион „Сривијаја...

„Боинг“ ќе плати отштета од 2,5 милијарди долари

Американската компанија „Боинг“ ќе плати отштета од 2,5 милијарди долари за обвинението за измама на регулаторната агенција во врска со развојот на моделот на...

Бизнис – инфо

Над илјада европски економисти се за издавање заедничка обврзница во еврозоната Земјите од еврозоната би требало да издадат заедничка обврзница за да можат со што...

„Боинг“ го стопира производството на авионот „787“

Компанијата „Боинг“ денес објави дека привремено ќе го прекине производството на авиони „787“ во нејзините погони во американската сојузна држава Јужна Каролина поради пандемијата...