Ознака: Би-би-си

„Би-би-си“ предвидува: Кои ќе бидат следните чекори на Путин, каква функција...

Во изминатите 24 часа, Владимир Путин се соочи со најголемиот предизвик за неговиот авторитет откако дојде на власт пред повеќе од две децении. Иако...

Меси прогласен за спортист на годината во изборот на „Би-би-си“

Аргентинскиот фудбалски репрезентативец Лионел Меси е прогласен за спортист на годината за 2022 година, во изборот на „Би-би-си“. Аргентинскиот напаѓач ќе ја добие наградата Светска...

Ајварот – веганскиот „кавијар“ на Балканот го привлече вниманието на „Би-би-си“

Слично како што арапскиот свет го гледа хумусот, речиси секоја балканска држава го присвојува ајварот, популарниот намаз од зеленчук врз основа на печени црвени...

Петков без одговор на забелешката на новинар на Би-би-си за правата...

Бугарскиот премиер, Кирил Петков во интервју за Би-би-си ја игнорираше забелешката на новинарот за правата на Македонците во Бугарија. Oткако Петков, во интервјуто кажа дека...

Би-би-си се извини за интервјуто со принцезата Дајана

Би-Би-Си денеска понуди извинување за интервјуто со принцезата Дајана, кое беше емитувано во 1995 година, по истрагата што доведе до заклучок дека Би-Би-Си не...

Кина го забрани светскиот сервис на Би-би-си

Светскиот сервис на Би-би-си (BBC World News) e забранет во Кина, јавија кинеските државни медиуми. Потегот на властите во Пекинг е одговор на чекорот на...

Луис Хамилтон е спортска личност на годината

Хамилтон е избран по јавното гласање што го организира „Би-би-си“, а кандидати беа и фудбалерот Хендерсон, џокејот Дојл, боксерот Фјури, англискиот крикет-играч Брод и...

Принцезата Дијана повторно во центарот на вниманието, поради старо-нов скандал

Авторка: Сесилија Родригез Форбс Поминаа 25 години од неславното интервју на „Би-би-си“, кое го разоткри пропаднатиот брак на принцезата Дијана и принцот Чарлс и го разбесни...

Бон Џови: Ако не можеш да го правиш тоа што го...

Кога Џон Бон Џови во март минатата година решил да го нарече својот следен албум „2020“ не можел ни да претпостави во што се...

Пробиотиците се всушност бескорисни

Израелски научници тврдат Група израелски научници тврдат дека пробиотиците, храната што содржи добри бактерии, се скоро бескорисни. Нивното истражување е една од најдеталните анализи за...