Ознака: беса транс

Се чека вештачењето од Бугарија за автобуската несреќа на „Беса Транс“

Државниот обвинител Љубомир Јовески синоќа соопшти дека предметот за трагедијата во Бугарија кога изгоре автобусот на „Беса транс“ и имаше 40 жртви, е пред...

Царинска управа ќе испрати претставник за судењето за „Беса Транс“

 На рочиштето закажано за 31 март Претставник на Царинска управа е поканет и ќе присуствува на следното рочиште закажано за 31 март, одговорија од Царинската...

Судењето за „Беса Транс“ одложено поради симптоми на ковид-19 на сопственикот...

Во Основниот Кривичен суд Скопје денеска се одложи судењето за „Беса Транс“ поради симптоми на ковид-19 на обвинетиот сопственик на компанијата, Беким Хаџиу. Асмир Алиспахиќ,...

Сопственикот на „Беса Транс“ не се чувствува виновен за „фалсификување исправа“...

Судењето продолжува на 23 декември Обвинетиот Беким Хаџиу, сопственик и управител на „Беса Tранс“, во Основниот кривичен суд Скопје денеска изјави дека не се чувствува...

Судење за „Беса Транс“: Со фалсификувана исправа автобусот, со кој загинаа...

Во Основниот кривичен суд – Скопје, денеска започна судењето за „Беса Транс“, компанијата во чиј автобус во ноември минатата година во несреќа загинаа 45...

Лошо одржување на автопатот „Струма“ меѓу причините за автобуската несреќа во...

Вештачењето на спроведената предистражна постапка докажува лошо одржување или целосно отсуство и на ознаките на патиштата и на патната сигнализација. Ова го изјави и...

Процедурата околу застапувањето го одложи првото рочиште за „Беса Транс“

Првото рочиште од судењето за „Беса Транс“, компанијата во чиј автобус во ноември минатата година во несреќа загинаа 45 македонски државјани, е одложено за...

Поднесено обвинение против управителот на „Беса транс“ чиј автобус дваесет пати...

Основното јавно обвинителство од Скопје денеска поднесе обвинение против 41-годишен скопјанец, управител на фирмата „Беса транс“ од Рашче, поради тоа што во текот на...

Бугарската обвинителка бара уште распити на преживеани и роднини за автобуската...

Портпаролот на главната обвинителка на Бугарија Сијка Милева изјави дека е прекината предистражната постапка за несреќата на македонскиот автобус во која изгореа 46 лица....

Барањата за отштета во автобуската несреќа на „Беса транс“ се над...

Николај Димитров, адвокат на дел од семејствата на загинатите и повредените патници од автобуската несреќа на „Беса транс“ на автопатот Струма во Бугарија во...