Ознака: Бени Ганц

Нетанјаху го обвини коалицискиот партнер Ганц дека „му дал ултиматум на...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го обвини својот коалициски партнер, израелскиот министер и член на воениот кабинет Бени Ганц, дека „му дал ултиматум на премиерот,...

Ганц: Хамас нема уште долго да има контрола во поголем дел...

Израелскиот министер и член на воениот кабинет, Бени Ганц вели дека Хамас нема уште долго да има контрола во поголем дел од Појасот Газа...

Министерот за одбрана на Израел цел на шпионска афера

Агенција за безбедност на Израел, позната како „Шин Бет“, спречи обид за шпионажа против министерот за одбрана Бени Ганц. Осомничениот е чистач кој работел во...

Нетанјаху повторно го назначи Ганц за министер за правда

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го назначи лидерот на Сино-белите, Бени Ганц, за министер за правда во сегашната привремена влада, објавија локалните медиуми. Во вторникот вечерта...

Отфрлени повиците на Ганц за единство против Нетанјаху

Повеќето израелски партии изјавија дека одбиваат да се обединат или спојат со алијансата Сино-бели (Кахол Лаван), со која претседава алтернативниот премиер и министер за...

Нетанјаху и Ганц блиску до формирање влада за национално единство

Главниот противник на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц, е избран за претседател на парламентот во изненадувачки пресврт, што може да доведе до формирање...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху обвинет за корупција

Израелски јавен обвинител го обвини премиерот Бенјамин Нетанјаху за мито, измама и кршење на довербата во три одделни случаи. За Нетанјаху се вели дека...

Ганц одби да влезе во владата со Нетанјаху

Ривалот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, Бени Ганц, одби да влезе во владата со, како што рече, човекот на кого му се закануваат обвиненија. Ганц...

Зошто никој не може да победи на изборите во Израел?

Си-ен-ен По вторите парламентарни избори годинава, не е јасна политичката иднина на Израел. Можеби првпат по една деценија постојат големи шанси Бенјамин Нетанјаху да не...

Арапските партии го поддржаа Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на Сино-белата партија, Бени Ганц. Со...