Фото: Фејсбук/Виктор Орбан

Десетици илјади луѓе протестираа денеска против владата на Виктор Орбан во центарот на Будимпешта, објавија британските медиуми.

Демонстрациите беа предводени од адвокат кој до неодамна беше близок до администрацијата на Орбан, но оттогаш создаде политичко движење насочено кон унгарскиот премиер.

Демонстрантите маршираа до Парламентот и извикуваа: „Не се плашиме!“ и „Орбан, оставка!“.

Многу демонстранти ги носеа националните бои црвена, бела и зелена или го носеа државното знаме.

Протестот беше предводен од Питер Маѓар (43), кој беше оженет со поранешната министерка за правда на Орбан, Џудит Варга, и за која се верува дека планира да основа своја партија.

Маѓар доби широк публицитет во февруари откако направи шокантни откритија за внатрешните работи на владата. Тој го обвини шефот на кабинетот на Орбан, Антал Роган, дека водел централизирана пропагандна машина.

Покрај тоа, Маѓар објави снимка од разговор со неговата поранешна сопруга во која Варга детално го опиша обидот на високиот помошник на Роган да интервенира во случај за поткуп. Обвинителите сега ги истражуваат овие тврдења.

Истрагата доаѓа во политички чувствителен период за Орбан пред изборите за Европскиот парламент во јуни и по скандалот со наводно прикривање на сексуална злоупотреба во државен дом за деца во кој беа видени двајца негови клучни политички сојузници, поранешниот претседател Каталин Новак и Варга, отстранета во февруари.