Фото: Макфакс

Американскиот претседател Џозеф Бајден прогласи вонредна состојба во Кентаки откако најмалку 70 лица загинаа во сојузната држава како последица на торнадото, според новите информации.

Бајден нареди федералните ресурси да се насочат кон најпотребните локации, а претходно разговараше со гувернерите на пет држави погодени од невремето, Арканзас, Илиноис, Кентаки, Мисури и Тенеси, за да изрази сочувство и да ја потврди посветеноста за брза испорака на помош.

Во разорните бури што ги погодија американскиот Среден Запад и Југоисток, кои Бајден ги нарече „незамислива трагедија“, има повеќе жртви, а причинета е голема материјална штета.