Лионел Меси

И покрај катастрофалното испаѓање од Лигата на шампионите, Лионел Меси повторно имаше фантастична сезона во Ла лига, постигнувајќи 36 лигашки гола, кои лигата ги собра во фантастично видео од една минута (најдобро потрошената минута денеска).

Во видеото има сè – од индивидуални акции, до супер-финиши, и секако слободни удари. Тој ја заврши сезоната со „Пичичи трофејот“ за најдобар стрелец, со дури 15 голови повеќе од Луис Суарез на второто место.