Палестинците протестираат на Западниот Брег против дводневниот состанок во Бахреин за израелско-палестинскиот мировен план на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Протестите се претворија во немири во кои се судрија демонстрантите и израелските сили.