Дваесет и седумгодишно лице од Скопје изработило и употребило лажна платежна картичка, информираат од министерството за внатрешни работи.

Од таму појаснуваат дека единицата за економски криминал и корупција Скопје поднела кривична пријава против А.Љ.(27) од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „изработка и употреба на лажна платежна картичка“.

На 17.03.2020, откако пријавениот претходно ги прибавил банкарските податоци од платежна картичка сопственост на оштетениот О.З, истите ги употребил за вршење на четири неовластени трансакции на интернет, со што предизвикал материјална штета и се здобил со противправна имотна корист, велат од МВР.