Фото: Игор Бансколиев

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 1.375 тестирања, а регистриран е еден нов случај на ковид-19 од Куманово.

Регистрирани се 204 оздравени пациент од: Скопје – 77, Куманово – 25, Охрид – 19, Битола – 11, Струмица – 9, Тетово и Кичево – по 7, Прилеп – 6, Гостивар, Штип и Струга – по 5, Велес и Радовиш – по 4, Кочани и Кратово – по 3, Кавадарци, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Виница и Демир Хисар – по 2, Гевгелија и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се вкупно 3 починати лица: по едно лице од Куманово (55г), Тетово (61г), и Гевгелија (80г). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 1.375 тестови преку: ИЈЗ-193, ЦЈЗ Скопје-26, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–3, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-131, Авицена-114, Биотек-199, Систина-109, лабораторија Лаор-0, Синлаб-8, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа–0, Никоб лаб-96, ВФВ Медикал-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 453.

Досега во земјата се направени вкупно 815.893 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.418, бројката на оздравени пациенти е 149.496, на починати е 5.458, а бројот на активни случаи изнесува 464.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68.567, Активни 221
Куманово 8.845, Активни 39
Прилеп 8.311, Активни 32
Тетово 7.220, Активни 19
Битола 6.298, Активни 17
Велес 5.469, Активни 2
Гостивар 5.179, Активни 15
Кавадарци 5.153, Активни 2
Охрид 5.008, Активни 19
Штип 4.959, Активни 3
Струмица 4.111, Активни 7
Струга 2.981, Активни 8
Кочани 2.789, Активни 7
Кичево 2.568, Активни 21
Гевгелија 2.194, Активни 3
Неготино 2.184, Активни 4
Свети Николе 1.523, Активни 2
Ресен 1.234, Активни 1
Крива Паланка 1.220, Активни 1
Радовиш 1.160, Активни 11
Берово 1.029, Активни 2
Делчево 972, Активни 4
Дебар 940, Активни 1
Виница 886, Активни 10
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 375, Активни 5
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 2
Дојран 132, Активни 0