Дамјан Гроздановски долета од Брисел за да трча на Скопскиот маратон...

Го нарекоа маратонецот што трча во одело како да доцни на бизнис-состанок. Дамјан Гроздановски се појави на вчерашниот Скопски маратон во елегантен костум и...

Додека не освојам олимписки медал, нема откaжување од каратето

Крајна цел ми е да се закитам со медал од Олимписките игри. Имам можност да фатам два олимписки циклуса, првиот е Токио 2020, а...

ИЏФ лансираше мрежна платформа за џудо-заедницата

Меѓународната џудо федерација (ИЏФ) лансираше мрежна платформа, „ИЏФ ФИТ“, со цел целата џудо заедница да добие можност да тренира, да влезе во форма и...

Вардар повторно против Ѓер во големото европско финале

Вицешампионите на Европа, ракометарките на Вардар ќе играат во утрешното големо финале во годинешнава Лига на шампионите (ЛШ), против домашниот претставник, унгарски Ѓер, откако...

Над 360 илјади евра за доградба на стадионот „Тумбе кафе“

Со ребалансот на буџетот општината Битола ќе издвои 22 милиони денари, или над 360.000 евра за доградба на стдионот под „Тумбе кафе“. Ова беше...

Бугарија ја почувствува силата на Македонија, но се извлече

Бугарската фудбалска јавност попусто се убедуваше дека нема потреба за страв од Македонија во пресрет на денешниот меч од Лигата на нации одигран во...

Македонски клуб од Перт го врати своето национално име

Фудбалскиот клуб Стирлинг лајонс од австралиски Перт соопшти дека го враќа името Стирлинг Маседониа откако Фудбалската федерација на Австралија ги укина прописите со кои...

Шовинизам и нацистички поздрави од колепката на фудбалот

Англиската јавност е згрозена од однесувањето на нивните навивачи во Приштина, на мечот Косово - Англија (0-4), па сега на потег е Европската куќа...

Три децении од искачувањето на првиот Македонец на Монт Еверест

На 10 мај 1989 година, Димитар Илиевски-Мурато се искачи на највисокиот врв на светот (8.848 метри), но, за жал, не успеа да се врати...

Вардар ќе го брани европскиот трофеј во Келн

Ракометарите на актуелниот европски првак Вардар по вторпат се пласираа на завршниот фајналфор во Лигата на шампионите (ЛШ), и покрај тоа што загубија од силниот...